Żółta naklejka na rogatce może uratować życie

Uwaga na przejeździe

W czasie przebudowy wiaduktu objazdy będą prowadzić przez dwa przejazdy kolejowe w Felicjanowie. Jeden z nich, prowadzący do Erazmowa, jest przejazdem bez dróżnika, z zaporą jedynie po prawej stronie drogi. 

Niestety brak osoby nadzorującej przejazd często powoduje nieodpowiedzialne zachowanie kierowców.  Najczęściej popełnianymi błędami są: omijanie slalomem zamkniętych zapór, ignorowanie znaku stop, wjeżdżanie pod opadające rogatki, zbyt szybka jazda. To zagrożenie życia kierowcy, jego pasażerów oraz pasażerów i obsługi pociągów. 

Inne błędy to lekceważenie zasady nie wjeżdżania na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu z przejazdu, a także jazda „na pamięć” – przeświadczenie, że „o tej porze nic nie jeździ”. Trzeba pamiętać, że czerwone światło absolutnie zakazuje wjazdu na skrzyżowanie. Zbliżając się do przejazdu należy ograniczyć prędkość i zachować szczególną ostrożność – upewnić się, że nie zbliża się pociąg. 

Żółta naklejka

UWAGA: Jeśli na przejeździe zepsuje się samochód lub zablokujemy tory, zapobiec tragedii mogą informacje umieszczone na rogatkach. 

Informacje w formie żółtych naklejek są umieszczone na wszystkich przejazdach. Znajdują się one od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki.  

Każda naklejka posiada trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator 112 po podaniu numeru skrzyżowania będzie w stanie precyzyjnie określić gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii. Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki nie zagrażające bezpośrednio życiu, na przykład sytuacje gdy zapora nie chce się otworzyć. 

W przypadku omawianego przejazdu Felicjanów-Erazmów, numer skrzyżowania to: 001 102 708, a nr tel. awaryjnych: 664 062 357 oraz 42 205 54 44. 

 

Niebezpieczne zdarzenia na przejazdach w 99 proc. wynikają z niezachowania ostrożności przez kierowców, brawury i łamania przepisów. W 2020 r. było 140 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. To o 14% mniej niż rok wcześniej, gdy odnotowano 163 zdarzenia. W 2019 r. zginęło 37 osób, a w 2020 mniej, bo 32 osoby. Zmniejszenie liczby zdarzeń, to nie tylko mniej tragedii, ale także mniejsze zaangażowanie służb ratunkowych i mniej przerw w ruchu pociągów.            

 

image_pdfimage_print