Zima na drogach

W ubiegły wtorek po raz pierwszy tej zimy zderzyliśmy się z obfitym opadem śniegu. Przy tak intensywnych opadach sprzęt nie jest jednak w stanie nadążać z odśnieżaniem, dlatego też co roku tradycyjnie powtarzamy formułkę: zima zaskoczyła drogowców. Przypominamy zatem, że w trakcie opadów śniegu obowiązuje pierwsza kategoria odśnieżania, czyli zapewniana jest przejezdność na głównych trasach. Dopiero po zakończeniu opadów i oczyszczeniu nawierzchni, sprzęt wjeżdża na boczne drogi. Obecnie gmina dysponuje 10 urządzeniami, które wykorzystywane są w trakcie „akcji zima” (dwa ciągniki i dwa ciężkie samochody należące do firmy zewnętrznej, dwa ciągniki z ZUK, jeden ciężki pług, ciągnik do chodników oraz dwie koparko-ładowarki). W sytuacjach awaryjnych gmina posiada możliwość dołożenia dodatkowego sprzętu od innych podmiotów. Odśnieżanie oparte jest o system GPS, a zatem na bieżąco monitorowana jest praca sprzętu w terenie i przebyta trasa. Na odśnieżanie gmina ma zabezpieczoną kwotę 1 mln zł.

Jeśli chodzi o chodniki, tu przepisy wciąż pozostają te same: przed swoją posesją każdy odpowiada za odśnieżenie swojego odcinka chodnika. Jedyny wyjątek służby gminne czynią przy głównych ciągach komunikacyjnych, często pomagając oczyścić dany teren. Służby samorządowe zachęcają także do włączania się w system bezpieczeństwa i informowania Biura Inżyniera Gminy (44 725 67 68) o miejscach z oblodzoną nawierzchnią. W takich przypadkach BIG przekaże dalej informację do odpowiedniego zarządcy, np. spółdzielni czy PKP.

Monitorujmy także miejsca, gdzie przebywają bezdomni. W przypadku natknięcia się na takie osoby, najlepiej zgłosić to na numer alarmowy 112, lub skontaktować się z Miejsko-Gminnych Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Koluszkach (44 714 58 25). W trakcie mrozów przyglądajmy się także naszym sąsiadom, szczególnie tym starszym. Brak wydobywającego się dymu z komina może świadczyć na przykład o tym, że takiej osobie brakuje pieniędzy na opał.

image_pdfimage_print