Zawalczą o komunalizację szpecącej działki

Gmina podjęła kolejną próbę przejęcia działki przy cmentarzu w Koluszkach. Działka miałaby zostać wykupiona przez gminę z przeznaczeniem pod cel publiczny.

Zdewastowana i zaśmiecona nieruchomość od lat kole w oczy mieszkańców, i jest najgorszą z możliwych wizytówek naszego miasta. Zwracają na nią uwagę szczególnie osoby spoza Koluszek, które przyjeżdżają na groby swoich bliskich. Niektóre z nich zadają sobie nawet trud opisania tragicznego widoku w listach nadesłanych do naszej redakcji.

„Od ponad 40 lat nie mieszkam w Koluszkach, ale to miasto jest mi bardzo bliskie. Raz, dwa razy do roku odwiedzam Koluszki i widzę jak miasto pięknieje. Jest jednak jedno miejsce obok cmentarza, które niszczy ten wizerunek. Czy Urząd nie jest w stanie wraz z parafią wykupić tej działki z przeznaczeniem na powiększenie cmentarza. Jeżeli nie można porozumieć się z właścicielem, to moim zdaniem należy go zmusić do uprzątnięcia tego obrzydliwego buszu” – pisze pani Bożena z Gdyni.

W pewnym sensie drogą zasugerowaną przez naszą czytelniczkę, postanowiły podążyć władze miasta. Obecnie działka należy do kilku spadkobierców, którzy niestety nie są ani zainteresowani sprzedażą jej gminie, ani nie kwapią się do uporządkowania jej pod względem prawnym i należytego zagospodarowania.

Ponieważ ten stan prawny przeciąga się już lata, gmina postanowiła na wariant „siłowy” i wywłaszczenie właścicieli działek. Obecnie sprawa zmierza w tym kierunku, by gmina wpłaciła na depozyt bankowy wyznaczoną przez Sąd cenę za nieruchomość. A spadkobiercy w momencie gdy uregulują miedzy sobą sprawy własnościowe, będą mogli zwrócić się do Sądu o wypłatę wartości części swego majątku, złożonego w depozycie.

Dodajmy, że po wykupie działki przez gminę, ma ona zostać wykorzystana pod budowę parkingu. Przez działkę pociągnięta zostanie także nowa droga. Dzięki temu mieszkańcy bloków zyskają dodatkowy wyjazd z osiedla.

image_pdfimage_print