Zarząd Województwa Łódzkiego w Koluszkach


W ostatnich latach Gmina Koluszki mocno przyśpieszyła w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, dołączając do czołówki najlepszych gmin w regionie. Doceniają to władze woj. łódzkiego. W miniony poniedziałek na sesję Rady Miejskiej w Koluszkach przybyła członkini Zarządu Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska oraz wicemarszałek Woj. Łódzkiego Dariusz Klimczak. Wizyta związana była z uroczystym podpisaniem umowy o wartości blisko 3 mln zł na dalszy rozwój gospodarki turystycznej w Gminie Koluszki.

– Nasza gmina stara się aplikować o środki zewnętrzne wszędzie tam, gdzie możemy to robić, gdzie uznajemy że te projekty są dla nas dobre. Dzięki życzliwości Zarządu Wojewódzkiego i pana Marszałka, pozyskujemy te środki według mojej oceny w bardzo znaczący sposób. Dzisiaj podpisujemy umowę na projekt związany z turystyką, w ramach którego powstaną nowe ścieżki rowerowe, baseny w Lisowicach, ławeczka Strzemińskiego, a także otrzymamy pieniądze za skatepark – zwrócił się do obecnych w sali obrad burmistrz Koluszek Waldemar Chałat.

Przybyli na sesję przedstawiciele Zarządy Woj. Łódzkiego nie kryli tego, że łączą ich z Koluszkami bardzo dobre relacje. Zwrócili jednak jednocześnie uwagę na to, że sukces naszej gminy nie bierze się tylko z pozytywnego nastawienia. – Jak już powiedział pan burmistrz, Gmina Koluszki bardzo dobrze sobie radzi w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. A zaznaczę, że nie jest to wcale takie łatwe. To są pieniądze, które wymagają ogromnego nakładu pracy i wiedzy, by po nie sięgnąć. Dzisiejsze podpisanie umowy to kwota dotacji na blisko 3 mln zł. W sumie na turystykę Urząd Marszałkowski przeznacza w tej perspektywie unijnej ponad 230 mln zł. Środki te na pewno podniosą atrakcyjność naszego województwa. Przyczynią się także do tego, że mieszkańcy Gminy Koluszki zyskają dodatkowe, atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu i poprawią jakość swojego życia. To jest także radosny moment dla nas, jako instytucji zarządzającej, bo nam zależy przecież na tym, aby te środki były szybko i sprawnie wdrażane. Tempo ich absorpcji wpłynie na to, czy otrzymamy dodatkowe 6 proc. środków unijnych do rozdysponowania. Stąd też moje ciężkie negocjacje z Komisją Europejską – stwierdziła Joanna Skrzydlewska.

W podobnym tonie wypowiedział się wicemarszałek Woj. Łódzkiego Dariusz Klimczak: – Jak wiemy staranie się o pieniądze unijne nie jest łatwe, bo konkurencja jest ogromna. Poza tym są to projekty trudne w samym napisaniu, a także w realizacji i rozliczaniu. Doceniamy zatem państwa starania, szczególnie, że każdy kto zna Gminę Koluszki wie o tym, że ten aspekt turystyczny jest tym terenom bardzo potrzebny.

Dodajmy, że łącznie z budową parku wodnego w Lisowicach, Gmina Koluszki na turystykę pozyskała 8,6 mln zł dotacji. Biorąc pod uwagę zaangażowanie środków własnych, okazuje się, że na rozwój tej gałęzi gospodarki, jako gmina przeznaczymy 13,5 mln zł. Są to środki, które oprócz rozrywki mają w przyszłości pracować również na rozwój gospodarczy całego okolicznego terenu.

Przebudowa ul. Brzezińskiej

Korzystając z pobytu w naszym mieście, wicemarszałek odniósł się także do tematu przebudowy ul. Brzezińskiej w Koluszkach. Przypomnijmy, że za realizację tej inwestycji odpowiedzialne jest właśnie województwo. – Często tędy przejeżdżam, i muszę przyznać, że ten remont również mi przeszkadza. Przebudowa nie idzie bowiem taką drogą, jak byśmy sobie życzyli. A to my przecież jesteśmy inwestorem. Niestety, nie mamy całkowitego wpływu na to, co robi wykonawca. Ale to co nam wskazujecie, zarówno pan burmistrz jak i radni, co złego dzieje się lub działo w trakcie tego remontu, jest dla nas pomocą do dyskusji pomiędzy Zarządem Dróg Wojewódzkich a wykonawcą. Dziękuję za te wasze uwagi – zwrócił się do koluszkowskiego samorządu wicemarszałek Dariusz Klimczak.

Wojewódzka karta seniora

Wicemarszałek nakreślił także w krótkim wystąpieniu działania realizowane obecnie przez woj. łódzkie. Naszych mieszkańców z pewnością zaciekawi informacja o zniżkach skierowanych do seniorów. Podobnie jak Gmina Koluszki posiada gminną kartę seniora, tak również podobne narzędzie znajduje się w ręku województwa. Każdy mieszkaniec naszej gminy może wystąpić o wojewódzką kartę seniora, która oferuje m.in. 30 proc. zniżkę na podróże Łódzką Koleją Aglomeracyjną, 20 proc. zniżki na wypoczynek w termach Uniejowa, czy tańszy pobyt w hotelach w górach. Padła także informacja, że Joanna Skrzydlewska prowadzi rozmowy z siecią ogólnopolskich drogerii, dyskontów spożywczych i taksiarzami, w sprawie kolejnych bonifikat.