Zamknięcie przejazdu kolejowego w Gałkówku

Przypominamy, że w związku z rozpoczęciem budowy tunelu, 23 lutego został zamknięty przejazd kolejowy w Gałkówku. Ruch samochodowy kierowany jest objazdem przez Borową. Jeśli chodzi o pieszych, ruch odbywa się kładką nad torami kolejowymi w sąsiedztwie dworca kolejowego. Dla pieszych została utrzymana komunikacja ulicami: Dzieci Polskich, Dworcową, Kolejową i Południową. Ulicami tymi nie przejadą jednak pojazdy.

Dla dzieci uczęszczających do szkoły w Gałkowie Dużym, na prośbę mieszkańców oraz w trosce o bezpieczeństwo uczniów, gmina uruchomiła także autobus, który będzie kursował z Gałkowa Małego pod budynek szkoły. Bus będzie odjeżdżał o godz. 7.15 z przystanku przy ul. Łódzkiej 97 w Gałkowie Małym. Do szkoły ma docierać ok. godz. 7.40.

Budowa tunelu potrwa ok. 15 miesięcy. Zakończenie prac planowane jest w okolicy maja 2023 r. Obecnie jest to jednak termin dość hipotetyczny, ponieważ nie wiadomo tak naprawdę, na jakie problemy budowlańcy natkną się podczas drążenia tunelu. Pamiętajmy, że w okolicy Gałkówka trwały intensywne walki podczas I wojny światowej, i do tej pory podczas przeróżnych prac w ziemi odnajdywane są niewybuchy.

Jako ciekawostkę dodajmy, że pierwsze rozmowy w sprawie budowy tunelu rozpoczęły się równo 5 lat temu. 15.02.2017 r. w Warszawie odbyło się spotkanie wiceprezesów Zarządu PKP PLK Marka Olkiewicza i Włodzimierza Żmudy z Burmistrzem Koluszek Waldemarem Chałatem, Starostą Łódzkim Wschodnim Andrzejem Opalą oraz obecnym dyrektorem ds. inwestycji w Urzędzie Miejskim w Koluszkach Mateuszem Karwowskim. Tematem rozmowy była analiza możliwości budowy bezkolizyjnego przejazdu kolejowego w Gałkówku. Spółka kolejowa wyraziła zainteresowanie projektem i gotowość do realizacji wspólnego projektu unijnego. Budowa rozpoczęła się po 5 latach uzgodnień.

Rozkład jazdy busów

W związku z budową tunelu a tym samym zmianą organizacji ruchu, firma Kasz-Bus trudniąca się przewozem pasażerów, od dnia 23.02.2022 wprowadza zmiany na trasie KOLUSZKI – JUSTYNÓW – ŁÓDŹ:

w stronę Łodzi dojeżdżamy do przystanku Różyca ul. Główna 104/Piekarnia, a następnie będzie obowiązywał poniższy wykaz przystanków:

1. Borowa ul. Długa przy pos. nr 397

2. Borowa ul. Długa przy pos. nr 353

3. Borowa ul. Długa/Borowiecka

4. Gałków Mały ul. Towarowa

5. Gałków Mały ul. Łódzka/Towarowa

6. Gałków Mały ul. Łódzka/Brzezińska

Następnie od przystanku Gałków Mały ul. Łódzka/Wojska Polskiego trasa pozostaje bez zmian.

w stronę Koluszek dojeżdżamy do przystanku Gałków Mały Łódzka /Wojska Polskiego, a następnie będzie obowiązywał poniższy wykaz przystanków:

1. Gałków Mały ul. Łódzka/Brzezińska

2. Gałków Mały ul. Towarowa/Dworzec PKP

3. Gałków Mały ul. Borowiecka/Sporna

4. Borowa ul. Długa/Borowiecka

5. Borowa ul. Długa przy pos. nr 337

Następnie od przystanku Kaletnik ul. Główna 95 trasa pozostaje bez zmian.

Autobusy zastępcze

Ze sporymi utrudnieniami muszą się liczyć także podróżni. Kilka dni temu PKP Intercity wystąpiło do naszej gminy o zgodę na utworzenie tymczasowego przystanku komunikacji zastępczej w okresie 13 marca – 11 czerwca 2022 r. Chodzi o uruchomienie zastępczej komunikacji autobusowej, do obsługi linii Koluszki – Łódź Widzew. Będą zdarzać się bowiem przypadki, głównie podczas nocnych zamknięć torów, gdy pasażerowie będą opuszczać pociąg i kierować się do podstawionych busów przy przystanku autobusowym od strony ul. 3 Maja w Koluszkach. Trasa dowozu dzieci do szkoły na trasie Gałków Mały – Borowa – Gałków Duży

Gałków Mały ul. Łódzka 97 – godz. 7.15

Gałków Mały ul. Łódzka 69 – godz. 7.19

Borowiecka przy sklepie „Bartek” – godz. 7.20

Borowiecka 40 – godz. 7.22

Borowa 279 – godz. 7.25

Borowa 337 – godz. 7.28

Borowa 353 – godz. 7.30

Borowa 383 – godz. 7.34

Szkoła – godz. 7.40

image_pdfimage_print