Zaczarowany Świat Warsztatów Terapii Zajęciowej

Większość z nas, w codziennej pogoni za różnego rodzaju dobrami nie zdaje sobie sprawy, że we współczesnym świecie pełnym przeróżnych udogodnień cywilizacyjnych, występują utrudnienia, które uniemożliwiają człowiekowi pełną samorealizację. Jedną z takich barier jest niepełnosprawność intelektualna, która powoduje, że ludzie dotknięci tym problemem czują się wykluczeni z tzw. „normalnego życia”. Wyspecjalizowaną placówką zajmującą się integracją społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie ze środowiskiem społecznym są Warsztaty Terapii Zajęciowej, które niosą codzienną pomoc tysiącom osób, zaspokajając potrzebę stałego kontaktu z innymi ludźmi. Warsztaty usprawniają podopiecznych w szerokim zakresie, pomagając w organizacji dnia codziennego, trenując przeróżne umiejętności, umożliwiają przerwanie monotonii mobilizując do czynnego trybu życia oraz przygotowując do samodzielnego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym.

Ukoronowaniem i nagrodą za całoroczną pracę podopiecznych okolicznych Warsztatów Terapii Zaj

ęciowej, a także okazją do podziękowania za pomoc niesioną przez wiele firm instytucji i osób prywatnych stał się doroczny bal organizowany z inicjatywy Kierownika WTZ w Koluszkach i Prezesa Stowarzyszenia „Razem” Pani Jolanty Truszczyńskiej.

W tym roku bal odbył się w dniu 9 lutego (tłusty czwartek), w Sali Bankietowej u Lenarta w Koluszkach. Motywem przewodnim siódmego balu zatytułowanego „Zaczarowany Świat”, była „Muzyczna podróż przez ostatnie stulecie”. Wzorem lat ubiegłych patronat nad imprezą objął Starosta Łódzki Wschodni – Andrzej Opala i Burmistrz Koluszek  – Waldemar Chałat. Na bal przybyli też przedstawiciele 8 warsztatów terapii zajęciowej z terenu całego województwa łódzkiego (Zgierza,  Łęczycy, Łowicza, Ozorkowa, Brzezin, Wolborza oraz dwóch z Tomaszowa Mazowieckiego). Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Łodzi, Urzędu Miejskiego w Koluszkach, radni, dyrektorzy placówek, przedstawiciele PCPR-u, PFRON-u, osoby zaprzyjaźnione z warsztatem i wspierające jego działalność. Łącznie na balu bawiło się ponad 200 osób.

Wspaniała dekoracja, stroje i niezwykle ciekawy program artystyczny prezentowany przez uczestników WTZ w Koluszkach, bardzo szybko wprowadził wszystkich gości w klimat lat 60-tych. Podczas przerw w zabawie tanecznej, zaproszone warsztaty – muzycznie prezentowały kolejne dekady ostatniego stulecia. Podczas spotkania odbył się konkurs na najlepiej prezentujący się warsztat, wybierano też króla i królową balu. Szczególnym wyróżnieniem było wręczenie  Nagrody Specjalnej Prezesa Stowarzyszenia „Razem” dla jednego z WTZ-ów za szczególne zaangażowanie w przygotowanie programu artystycznego, prezentację i wyjątkową zabawę. Wybór okazał się niezwykle trudny, gdyż wszystkie prezentujące się WTZ – y oczarowały publiczność wysokim poziomem przygotowania programów artystycznych, scenografią, zaangażowaniem i zdolnościami organizacyjnymi.

Cudowny klimat muzyczny sprawił, że wszyscy wspaniale się bawili.

Po raz kolejny główna idea balu – integracja wielu środowisk społecznych – została spełniona. Wspólna zabawa, taniec, posiłek, prezentacja programów artystycznych, daje osobom niepełnosprawnym poczucie bycia obecnym i potrzebnym w społeczeństwie.  Jest także wartościowa dla  osób z zewnątrz, które jak Pani Ania chętnie angażują się w pomoc na rzecz osób niepełnosprawnych, gdyż dostrzegają, że „Osoby niepełnosprawne mogą zaoferować pełnosprawnym wiele cennych doświadczeń i doznań, a poprzez to wzbogacić ich codzienną egzystencję oraz działać dowartościowująco”.

Oczywiście zabawa nie byłaby tak wyjątkowa i okazała, gdyby nie pomoc i wsparcie wielu osób i firm.

Kierownictwo, kadra oraz wszyscy uczestnicy WTZ w Koluszkach pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby VII Bal Warsztatów Terapii Zajęciowej w Koluszkach – „Zaczarowany Świat” był niezapomnianym wydarzeniem. Szczególne podziękowania zostają skierowane do:

Pani Małgorzaty Bielskiej – Prezesa Firmy POL-HUN, Michała Suwalskiego – właściciela MEDKOLU, Pawła Lewiaka – dyrektora I LO w Koluszkach, Pani Agaty Jażdżyk –  właścicielki salonu kosmetycznego oraz specjalne podziękowania dla Pani Małgorzaty Muchy.

Organizatorzy mają nadzieję, że kolejne bale integracyjne będą równie wspaniałym wydarzeniem, które z dużym sentymentem wspominać będą zarówno podopieczni jak i zaproszeni goście.

image_pdfimage_print