Wzrasta zniżka za zagospodarowanie bioodpadów

W celu zachęcenia mieszkańców do zagospodarowywania bioodpadów na terenie własnej posesji, a tym samym ograniczania kosztów ich odbioru, podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Koluszkach gmina wprowadziła większą zniżkę dla mieszkańców, którzy zrezygnują z oddawania bioodpadów. Zniżka wzrosła z 2 proc. do 15 proc. wysokości opłaty za wywóz odpadów komunalnych. Oznacza to, że właściciel posesji, który zdecyduje się na utworzenie przydomowego kompostownika, zamiast 24 zł od osoby, zapłaci 20 zł 40 gr.

– Przez czerwiec i lipiec, czyli dwa miesiące funkcjonowania nowej umowy na odbiór śmieci, zaobserwowaliśmy bardzo duży wzrost ilości oddawanych odpadów zielonych. Jest to związane przede wszystkim z tym, że od czerwca znieśliśmy limity na bioodpady. Poprzedni regulamin zakładał, że mieszkańcy mogą wystawiać tylko określoną ilość worków. Doszliśmy obecnie do etapu, że udział odpadów zielonych w ogólnej sumie oddawanych przez mieszkańców odpadów to 15 proc. Stąd taka a nie inna wysokość zniżki, która została poparta konkretnymi wyliczeniami. Obniżka da możliwość nie tylko zmniejszenia opłaty dla danego mieszkańca, ale będzie również formą zachęty do bardziej ekologicznego podejścia w gospodarowaniu opadami – wyjaśnił Mateusz Karwowski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Koluszkach.

Zniżka zacznie obowiązywać od 1 października. Aby z niej skorzystać, należy złożyć do Urzędu Miejskiego w Koluszkach deklarację o nieoddawaniu odpadów BIO i posiadaniu kompostownika.

Przypomnijmy również, że do końca października na terenie naszej gminy zakończy się akcja zastępowania brązowych worków na bioodpady, koszami na śmieci. Za dodatkowe pojemniki nie będzie pobierana opłata. Z tego tytułu nie wzrośnie również stawka za odbiór odpadów. Po dostarczeniu kosza nie będą już wydawane worki na bioodpady.

image_pdfimage_print