Otwarcie wystawy Bogusława Marii Piaseckiego i Małgorzaty Rymkiewicz

3 czerwca w sali widowiskowej przy Urzędzie Miejskim w Koluszkach zorganizowany został wernisaż wystawy malarstwa i fotografii, przenoszącej zwiedzających w świat egzotycznej Indonezji, kraju ludzi prostych i szczęśliwych.

Autorami zaprezentowanych prac są: koluszkowski artysta Bogusław Maria Piasecki i pasjonatka podróży Małgorzata Rymkiewicz. Wystawa została otworzona przez Burmistrza Koluszek Waldemara Chałata. Wydarzenie uświetnił występ wokalny Jana Gluźniewicza, który zaprezentował utwór L.O.V.E. autorstwa Nat King Cola.

– W Indonezji przebywaliśmy 4 tygodnie, na przełomie grudnia i stycznia. Choć Indonezja to kraj muzułmański, okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku spędziliśmy na jedynej katolickiej wyspie Flores. Spotkało nas tam niezwykłe doświadczenie, ponieważ Boguś otrzymał rolę Św. Mikołaja. Rozdawał dzieciom prezenty, jeździł po plaży takim lokalnym papamobile – opowiada Małgorzata Rymkiewicz.

Pobyt w Azji został wykorzystany do zbierania dokumentacji fotograficznej, która po powrocie do Polski, posłużyła do stworzenia serii prac malarskich.

– Obrazy nie są reportażem. Gdybyśmy tak na nie patrzyli, to byłbym złym reportażystą, wręcz kłamcą – śmieje się autor prac. A zatem znajdziemy w nich wiele inwencji artystycznej pana Bogusława.

Wiele cennych doświadczeń z podróży przywiozła także Małgorzata Rymkiewicz. Choć na co dzień pani Małgorzata pracuje w branży medycznej, wykształcenie antropologiczne całkowicie dominuje jej pasję, którą są podróże, poznawanie nowych miejsc, ludzi i ich zwyczajów.

– Podczas podróży mieliśmy okazję trafić do wioski, w której, w niezwykły sposób lokalni mieszkańcy obchodzili Święto Zmarłych. Tego dnia do walki na pejcze stają dwaj mężczyźni. Walce towarzyszą krwawiące rany. Choć rytuał wygląda groźnie, mieszkańcy są niezwykle sympatyczni. Bardzo miło nas przyjęli. Mogliśmy obejrzeć ich stroje i posłuchać muzyki. Zaproszeni zostaliśmy także do wspólnego ucztowania. Co ciekawe, ludzie ci muszą żyć bardzo krótko. Najstarszy mieszkaniec wioski, należący do rady starszych, miał bowiem jedynie 50 lat – opowiada pani Małgorzata.

Zaprezentowane w oryginalny sposób dzieła biją całą gamą kolorów. A zatem jeśli chcesz odetchnąć i nacieszyć oczy barwnymi historiami, nie zwlekaj. Wystawa jest udostępniona dla mieszkańców do 28 czerwca. Zapraszamy. Wystawione obrazy są również na sprzedaż. Kontakt z artystą poprzez FB.

 

image_pdfimage_print