Wypełnij ankietę „Mieszkanie Plus”

Przypominamy, że przez cały miesiąc można składać ankiety, z których pozyskane informacje posłużą do przeanalizowania zapotrzebowania na mieszkania w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Ankiety mają oczywiście charakter sondażowy, i nie wiążą się z żadnym zobowiązaniem. Jeżeli zainteresowanie nowymi lokalami okaże się niewystarczające, bloki najprawdopodobniej nie powstaną.

Przypomnijmy, że nasza gmina otrzymała zgodę na pobudowanie 180 mieszkań. Działka pod jeden lub dwa bloki, znajduje się przy ul. Piłsudskiego i ul. Andersa w Koluszkach. Budynki zostałyby zlokalizowane bokiem (szczytem) do cmentarza. Jako ciekawostkę dodajmy, że niezależnie od powyższej lokalizacji, operator programu „Mieszkanie Plus” prowadzi rozmowy z PKP w temacie przebudowania pod mieszkalnictwo dawnego biurowca kolejowego przy ul. Budowlanych.

Warto zauważyć, że o przydział planowanych mieszkań będą mogły ubiegać się również osoby z innych miejscowości. Aczkolwiek mieszkańcy naszej gminy będą posiadać pierwszeństwo w naborze. Przewidywany termin przekazania pierwszych lokali do eksploatacji to 2022/2023 r.

Niewątpliwie największą zaletą rządowego programu jest możliwość nabycia nowego mieszkania bez posiadania zdolności kredytowej i konieczności zaciągania kredytu (odchodzą koszty związane z odsetkami). Nie wymagany jest również wkład własny. Jeśli chodzi o koszty zakupu, należy się raczej nastawiać na ceny rynkowe. Aczkolwiek według wstępnych informacji, program przewiduje dopłaty do czynszu, celem poprawienia dostępności mieszkań dla osób o dochodach utrudniających samodzielne zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Dopłata planowana jest w okresie pierwszych 15 lat wynajmu mieszkania, a jej wysokość będzie zależeć od kryterium dochodowego w rodzinie. Przewidywany czynsz (bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów) będzie wynosił około 12-15 zł/ m² (opcja wynajmu) oraz około 20 – 23 zł/ m² (opcja wynajmu z dojściem do własności przez okres około 25 – 30 lat). Są to jednak dane szacunkowe i mogą ulec zmianie.

Gmina Koluszki sonduje zainteresowanie rządowym programem „Mieszkanie Plus”. Wypełnij i złóż ankietę do 29 marca 2019 r. w kancelarii ogólnej Urzędu Miejskiego w Koluszkach lub prześlij drogą mailową na adres mieszkanieplus@koluszki.pl. Druki dostępne są w Urzędzie Miejskim w Koluszkach oraz pod adresem www.koluszki.pl. Państwa opinie i udzielone informacje będą przydatne przy opracowywaniu ewentualnej koncepcji wdrażania ww. programu i planowaniu realizacji kolejnych etapów przedsięwzięcia.

Załączniki do pobrania

image_pdfimage_print