Wybrano firmę która wybuduje nowe parki

Urząd Miejski w Koluszkach rozstrzygnął przetarg, który wyłonił wykonawcę do budowy parków na terenie Koluszek. Zadania tego podejmie się konsorcjum złożone z dwóch firm ze Skierniewic. Wartość zadania to 9,2 mln zł. Ponad połowa zostanie sfinansowana ze środków zewnętrznych.

Pierwotnie jako gmina zakładaliśmy, że nowe tereny zielone powstaną na terenie naszego miasta do końca 2018 r. Jednak ze względu na przedłużenie się całej procedury przyznawania dotacji, oraz różne okresy sadzenia roślin, ostatecznie realizacja inwestycji przedłuży się do końca 2019 r.

Przypomnijmy, że projekt stworzony przez architekta krajobrazu miasta Wrocławia dr inż. Elżbietę Szopińską, przewiduje utworzenie czterech zupełnie nowych terenów zielonych. Łącznie na powyższych skwerach pojawi się kilkaset różnego rodzaju odmian krzewów, byli i drzew. Będą to nasadzenia które występują na terenie naszego kraju, a zatem zachowana zostanie typowo polska bioróżnorodność.

Największy z parków, o powierzchni 10 ha (teren dwa razy większy od istniejącego Parku Miejskiego), powstanie na terenie po dawnej cegielni przy ul. Polnej. Poza alejkami, torami do wyczynowej jazdy na rowerach, boiskiem do piłki siatkowej  i badmintona, oczkami wodnymi, największą atrakcją ma być kolejowa drezyna, której tor będzie wiódł między przykuwającymi wzrok, różnymi gatunkami kwiatów ozdobnych. Co więcej, stworzona specjalnie na potrzeby parku aplikacja, po zbliżeniu telefonu komórkowego do danej rośliny, umożliwi jej weryfikację i uzyskanie niezbędnych informacji. W ramach zachowania różnorodności, w parku pozostawione zostanie także trochę dzikiej przyrody. Jednym z tego rodzaju elementów będzie pozostawiony naturalny wąwóz, przy którym pojawi się taras widokowy.

Strefy wchodzące w skład EKO PARKU: strefa edukacyjna – ogród deszczowy, strefa roślin miododajnych, strefa rekreacji i wypoczynku, strefa rekreacji aktywnej pieszo – rowerowej, strefa zagłębień terenowych z naturalną roślinnością „wąwóz”, strefa edukacyjna – ogród roślin miododajnych, plaża piaszczysta, nowy staw z pomostem drewnianym, strefa sportowa dla rowerów, strefa edukacyjna – ogród roślin użytkowych „sad”, strefa zieleni buforowej, strefa dla zwierząt domowych „park dla psów”.

Kolejne parki powstaną na os. Staromiejskim za stacją benzynową przy ul. Wigury (dzięki nasadzeniu dużej ilości roślin miododajnych teren ten ma szansę zapełnić się sporą ilością motyli), przy dworcu PKP od strony ul. 3 Maja (obok kiosku), oraz na osiedlu 11 Listopada między blokami. Ponieważ na największym koluszkowskim osiedlu mieszka sporo osób z psami, park ten zostanie wyposażony w wybieg dla czworonogów. Dodajmy również, że w ramach projektu „przebudowany” zostanie Park Miejski w Koluszkach. Pojawią się tam nowe nasadzenia oraz wodotryski, czyli swego rodzaju plac wodny, przypominający wyglądem ten uruchomiony przy Manufakturze w Łodzi. Fontanny powstaną także w parku staromiejskim oraz osiedlowym.

image_pdfimage_print