Wspólna akcja wielu instytucji pod patronatem Stowarzyszenia Historia Koluszek, Fundacji Niezapomniane oraz Księgarni Skład Główny

W zeszły piątek Stowarzyszenie Historia Koluszek, Fundacja Niezapomniane oraz Księgarnia Skład Główny ogłosiły pierwszą zbiórkę na terenie naszego miasta dla obywateli pogrążonej wojną Ukrainy. Dary są zawożone do Urzędu Miasta Łodzi, który następnie przekazuje zebrane materiały miastom Lwów i Odessa. Zebraną pomoc dostarczymy także do Fundacji Proem Zako, która przyjęła niemal 200 dzieci z ewakuowanego ukraińskiego domu dziecka. Od następnego tygodnia przystąpimy do wspierania uchodźców zakwaterowanych w naszej okolicy.

Zbieramy: koce termiczne, śpiwory, pościel, ubrania, płaszcze przeciwdeszczowe, bieliznę damską, męską i dziecięcą, środki czystości, pieluchy dla dzieci i dorosłych, podpaski, ręczniki, szczotki i szczoteczki, ręczniki papierowe, talerze, sztućce, najlepiej biodegradowalne, silikonowe lub plastikowe, maseczki, środki antyseptyczne, wodę butelkowaną, dania gotowe i w puszkach, makarony, suszone owoce, batony energetyczne, płatki śniadaniowe, zapałki, baterie, latarki, świece, zestawy wyposażenia medycznego.

Spontaniczna, oddolna inicjatywa na terenie Koluszek przerodziła się w dużą, wychodzącą poza obszar gminy zbiórkę. Punkty zbiórki znajdują się również w Gałkowie, Wągrach i Witkowicach. Zebrane dary od zeszłej soboty są codziennie przekazywane do Łodzi. W akcji uczestniczy obecnie ponad 30 instytucji, organizacji i firm, a są to: OSP Koluszki, Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym, Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Koluszkach, I Liceum Ogólnokształcące w Koluszkach, Przedszkole nr 1 w Koluszkach, Przedszkole nr 2 w Koluszkach, Przedszkole nr 3 w Koluszkach, Przedszkole w Gałkowie Dużym, Szkoła Podstawowa w Gałkowie Dużym, Szkoła i oddział przedszkolny- filia w Wągrach, Szkoła Podstawowa w Różycy, Szkoła Podstawowa w Długiem, Zespół Szkół nr 1 w Koluszkach, Zespół Szkół nr 2 w Koluszkach, Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach, LGD Stowarzyszenie Mroga, 13. Koluszkowski Szczep Harcerski „Niebo”, Viviamo Koluszki – G. Rucińska, PPHU To i Owo u Moni, Sklep Stokrotka, Sklep Seweryna, Przedszkole Mądra Głowa, FC Koluszki i Firma ANPOL oraz wiele osób prywatnych, które oferują pomoc przy segregacji darów czy transporcie. Już dziś, jeszcze podczas trwania akcji serdecznie dziękujemy Jeżeli kogoś nie wymieniliśmy, przepraszamy, wszystkim podziękujemy po akcji; oby potrzeba jej prowadzenia trwała jak najkrócej.

Aktualny wykaz podmiotów współpracujących z nami znajdziecie Państwo na stronie www.historiakoluszek.pl oraz na portalu facebook. Żeby działać skutecznie i uniknąć chaosu wykrystalizował się swoisty sztab akcji, w którego skład wchodzą: Adrian Kut, Damian Polny, Patryk Kurc, Marcin Latek, Krzysztof Grzelak i Jakub Koprowski. W razie pytań, chęci pomocy prosimy kontaktować się z nimi.

Organizatorzy akcji pomocy

image_pdfimage_print