Właściciele nieruchomości muszą złożyć deklarację o sposobie ogrzewania

Przypominamy, że od 1 lipca właściciele domów jednorodzinnych i administratorzy nieruchomości muszą zgłaszać czym ogrzewają budynki. Deklaracje zostaną złożone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Informacje mają pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji w Polsce oraz wspieraniu przez państwo działań lokalnych samorządów zmierzających do eliminowania starych urządzeń grzewczych.
Właściciele już istniejących budynków mają 12 miesięcy na przekazanie formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia.
Mieszkańcy bloków nie muszą się przejmować nowym obowiązkiem, ponieważ deklarację złoży w ich imieniu wspólnota mieszkańców lub spółdzielnia mieszkaniowa.
Przekazanie takich informacji jest obligatoryjne. Za brak złożenia deklaracji grozić grzywna.
Deklarację najlepiej złożyć w formie elektronicznej, czyli przez internet. Można ją jednak również dostarczyć w formie papierowej. Papierowy dokument właściciele nieruchomości mogą wysłać listem poleconym lub złożyć w swoim urzędzie gminy. Następnie urzędnicy wprowadzą zawarte w nich informacje do systemu informatycznego centralnej ewidencji.
Szczegółowe informacje o akcji można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego po wpisaniu w wyszukiwarce hasła: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – FAQ.

image_pdfimage_print