Wkrótce gmina wybierze firmę do budowy muzeum

Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Koluszkach przyjęto plan zagospodarowania przestrzennego dla zachodniej strony miasta, który pozwoli wygospodarować teren pod stworzenie Muzeum Koluszek w dawnym kolejowym budynku przy ul. 3 Maja 17. Droga do rozpoczęcia budowy została zatem otwarta. Z początkiem roku gmina chce wybrać wykonawcę inwestycji.

Przypomnijmy, że na przebudowę budynku i aranżację wnętrza muzeum Gmina Koluszki pozyskała dofinansowanie z UE w wysokości 2 mln 147 tys. zł. Władze miasta mają ambicję, aby muzeum nie było zwykłym pomieszczeniem do przechowywania eksponatów. Zadbać ma o to profesjonalna firma, która zaprojektuje wnętrze zgodnie z najnowszymi trendami muzealniczymi. Uwagę mają zatem przykuwać nie tylko zgromadzone przedmioty, ale również umiejętne ich wyeksponowanie.

Sam projekt przebudowy kamienicy zakłada przywrócenie dawnego układu elewacji, z jednoczesną całkowitą przebudową wnętrza budynku. Wyburzone mają zostać wszystkie ściany działowe, z zachowaniem jedynie dwóch nośnych. Dzięki temu uwolniona zostałaby spora przestrzeń pod prezentację zbiorów muzealnych. Przebudowie ma ulec także cały plac wokół muzeum. Przed budynkiem ma pojawić się utwardzony plac o charakterze przestrzeni miejskiej, z przeznaczeniem na wystawy plenerowe, miejsce wypoczynku i spotkań. Zgodnie z planowanym harmonogramem, rok 2022 ma zostać przeznaczony na prace budowalne, a pierwsza połowa 2023 na aranżację wnętrza.

image_pdfimage_print