Zakończył się już etap związany z projektowaniem kompleksu sportowego przy ul. Zagajnikowej w Koluszkach. Koncepcja zagospodarowania tego terenu jest już gotowa. Kolejny krok to prace związane z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę, a przede wszystkim poszukiwanie źródeł finansowania. Gmina przygotowuje się właśnie do złożenia wniosku o dofinansowanie zadania na kwotę 30 mln zł. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w październiku. Jeśli otrzymamy dofinansowanie, pierwsze prace związane z inwestycją mogłaby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jeśli dofinansowanie nie zostanie nam przyznane, przebudowa kompleksu sportowego zostanie rozłożona na lata.
Należy pamiętać jednocześnie o tym, że nawet jeśli pozyskamy dotację i podpiszemy umowę z danym wykonawcą, inwestycja będzie odbywać się etapami, tak by umożliwić klubom sportowym codzienne funkcjonowanie. Na pierwszy ogień pójdzie zapewne budowa nowego budynku klubowego. Następnie prace będą przenosić się na kolejne obiekty.
W bieżącym numerze gazety prezentujemy ostateczną koncepcję, prezentującą rozmieszczenie poszczególnych obiektów. Dodajmy, że powyższy projekt to efekt konsultacji z mieszkańcami, OSiRem, klubami KKS i LKS Koluszki, radnymi i kibicami.
Opis planowanych obiektów
Prace rozpoczną się od wyburzenia obecnej starej zabudowy klubowej wraz z bramą, oraz obecnej zabudowy modułowej przy boisku „Orlik”, w której przechowywany jest m.in. sprzęt na lodowisko. Przy „Orliku” powstanie nowy budynek klubowy, mieszczący nowoczesne szatnie, sale odpraw piłkarskich i pomieszczenia magazynowe. Istniejące już dwa obiekty, czyli „Orlik” i boisko do kosza, pozostaną na swoim miejscu, przy czym rozpatrywana jest możliwość stworzenia zadaszenia w formie stelaża, które umożliwiłoby korzystanie z boiska do kosza oraz z lodowiska, również podczas niekorzystnej aury pogodowej. Do „Orlika” doklejony ma zostać jeszcze jedno mini boisko, typu „Skrzat”, przeznaczone dla najmłodszych dzieci w wieku do 5 lat. Z kolei w pobliżu istniejącego boiska do koszykówki umiejscowiony ma zostać kort tenisowy. Byłby to swego rodzaju powrót do przeszłości, ponieważ kilkanaście lat temu na powyższym obiekcie było wydzielone miejsce do gry w tenisa. Obecnie jedyną niewiadomą jest to, w jaką nawierzchnię kort zostanie wyposażony. Najprawdopodobniej będzie to nawierzchnia najłatwiejsza do utrzymania, czyli twarda (akrylowa lub tartanowa).
Po prawej stronie od powyższych obiektów (patrząc od ul. Żwirki), wybudowane zostanie boisko boczne ze sztuczną nawierzchnią. Będzie to pełnowymiarowy obiekt do zajęć treningowych. Płyta boiska zostanie jednak tak wymalowana, by tworzyć dodatkowo trzy mniejsze boiska, wykorzystywane przez sekcje dziecięce piłki nożnej. Boisko boczne zostanie również oświetlone i doposażone w zadaszoną trybunę dla kilkuset osób. Młodsze roczniki zyskają zatem odpowiednie miejsce do przeprowadzania turniejów w swojej kategorii wiekowej. Co ważne, docelowo całe boisko ma zostać wyposażone w zadaszenie w formie nadmuchiwanego balonu. Powyższa hala pneumatyczna rozkładana byłaby na okres zimowy.
Największe zmiany zajdą w przestrzeni wokół głównego boiska wykorzystywanego przez klub KKS Koluszki. Przy boisku wybudowana zostanie całkowicie nowa, zadaszona trybuna, mogąca pomieścić ok. 900 osób. Obok niej ulokowane zostaną toalety i punkt gastronomiczny. Z kolei na tyłach trybuny, od strony ul. Zagajnikowej, wygospodarowany zostanie teren pod miejsca parkingowe na ok. 26 samochodów. Dodatkowy parking powstanie także wzdłuż ulicy Polnej. Obecnie, podczas ważniejszych meczów, samochody zmuszone są do parkowania na trawnikach.
Boisko zostanie wyposażone w piłkochwyty oraz w instalację do podlewania oraz odwodnienie. Otaczać je będzie pełnowymiarowa bieżnia lekkoatletyczna w kolorze niebieskim, która będzie oświetlona. Bieżnia posiadać będzie 6 torów na odcinku prostym oraz 4 tory na pozostałej części. Jej nawierzchnia zostanie wykonana z tartanu. Bieżnia będzie jednym z elementów stadionu lekkoatletycznego, zaliczanego do V kategorii. Oprócz niej, przy boisku znajdą się także: skocznia do skoku w dal oraz do skoku w wzwyż, a także stanowisko do pchnięcia kulą.
Z kolei po lewej stronie stadionu, w okolicy obecnego placu zabaw i budynku gospodarczego, dodane mają zostać takie elementy małej infrastruktury sportowej, jak teqball (gra polegająca na odbijaniu piłki nogą na stole), czy wyposażenie do street workout, czyli formy ćwiczeń łączących elementy gimnastyki i parkouru.