Weekend Księgarń Kameralnych 2019 w Koluszkach

W dniach 25-28.04.2019 r. w Księgarni Skład Główny odbyło się niezwykle wydarzenie jakim jest Weekend Księgarń Kameralnych. Jest to idea promująca niesieciowe księgarnie, które stwarzają niepowtarzalny klimat dla czytelnika. Powiększanie swoich zbiorów bibliotecznych w tych miejscach pozwala na długotrwałe funkcjonowanie i rozwijanie miejsca przyjaznego obecnym mieszkańcom oraz przyszłym pokoleniom. Właściciele Księgarni Skład Główny nazywają niezależne księgarnie małym centrum kultury, w którym promuje się czytelnictwo, organizuje się spotkania autorskie, warsztaty literackie oraz inne nietypowe wydarzenia w postaci monodramu. Właściciele księgarni, w trakcie wydarzenia podkreślali jak ważne jest wsparcie kameralnych miejsc dla czytelników i jak ważna jest ich rola by trwały. Weekend Księgarń Kameralnych angażuje 100 księgarń w Polsce, Koluszki obok Brzegu Dolnego – Księgarnia Stanisława Skrzyńska, to dwa miasta gminne, które mogą poszczycić się księgarniami kameralnymi. Tegoroczną patronką wydarzenia była Katarzyna Kobro. Podczas WKK 2019 przybliżono postać tej awangardowej artystki i jej twórczość.

W dniach 25-28.04.2019 r. odbyła się loteria książkowa. Właściciele uruchomili maszynę losującą z czasów PRL-u będącą pamiątką po dawnym „Domu Książki”. Każdy los został uhonorowany nagrodą. Dla najmłodszych czytelników atrakcją było spotkanie z postacią literacką Kicią Kocią. Dzieci mogły przyjść do księgarni, przytulić ogromną maskotkę i dodatkowo zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W piątek  dla starszych czytelników przygotowano spotkanie stanowiące ucztę dla wielbicieli talentu Katarzyny Kobro, a w zasadzie jej tajemniczego życia, które przybliżył nam gość  WKK 2019 Edyta Jungowska. Aktorka o charakterystycznym głosie z perfekcyjną dykcją przybliżyła zgromadzonym czytelnikom wybrane fragmenty biografii opisanej przez Małgorzatę Czyńską w książce „Kobro skok w przestrzeń”. Aktorka była zafascynowana postacią oraz trudem życia, tworzenia Kobro aktywnie włączając się w dyskusję z Małgorzatą Czyńską i mieszkańcami.  Autorka książki podczas spotkania z pełnym zaangażowaniem opowiedziała o kulisach powstawania książki o trudach oraz fascynacji postacią Kobro, która jej zdaniem jest niedoceniana, stając się tłem dla swojego męża, a znanego malarza – Władysława Strzemińskiego. Zgromadzeni goście mogli z autorką porozmawiać o awangardowej artystce oraz zdobyć autograf w swoim egzemplarzu książki, bądź zrobić pamiątkowe zdjęcie. Wśród uczestników i zaproszonych gości wywiązała się żywa dyskusja o awangardowej rzeźbiarce, mieszkańcy wykazali się dużą wiedzą o życiu i twórczości artystki, która wraz z Władysławem Strzemińskim mieszkała w Koluszkach w latach 1927-1931. Spotkanie poprowadziła Alina Brzuska-Kępa.

W trakcie spotkania Edyta Jungowska opowiedziała również o Wydawnictwie Jung-Off-Ska, przybliżyła kulisy powstawania audiobooków, na których usłyszeć można głos aktorki oraz Piotra Fronczewskiego. Pełną ofertę audiobooków można zakupić w księgarni, z popularnych tytułów odnaleźć można „Dzieci z Bullerbyn” czy „Pippi Pończoszankę”.

W sobotę 27.04.2019 r. jako kontynuację piątkowego tematu zorganizowano warsztaty awangardowe. Podczas zajęć uczestnicy tworzyli rzeźby inspirowane twórczością Katarzyny Kobro. Warsztaty poprowadziła Joanna Wasilewska z pracowni Kolorowe Kredki.

Tego dnia miało również miejsce uroczyste odsłonięcie Biblioteczki „uwolnij książkę”, czyli punktu wolnej wymiany książek przy księgarni Skład Główny na ulicy Brzezińskiej 21. Mieszkańcy, którzy przeczytali książkę mogą przynieść do punktu, wymienić lub pozostawić
w biblioteczce, zgodnie z hasłem przewodnim „uwolnij książkę”.  Szafkę wykonał księgarz senior  Janusz Kurc. Księgarze informują, iż dysponują specjalnie przygotowaną pieczątką, którą będą znakowane książki, w godzinach pracy księgarni zapraszają do wspólnej rozmowy na temat książek. Ważną informacją jest to, iż biblioteczka „uwolnij książkę” jest czynna całodobowo. Dzięki wspomnianej pieczątce książka wędrując w świat  będzie legitymowała swe źródło pochodzenia. Punkt wymiany książek funkcjonuje na zasadach zaufania.

Zwieńczeniem Weekendu Księgarń Kameralnych 2019 był niedzielny koncert akustyczny zespołu White Muffins. Zaśpiewała Sara Kunka, na gitarach zagrali Kacper Kruś i Michał Teodorczyk.
W Składzie Głównym gościli po raz drugi . Właściciele przypomnieli, że w zeszłym roku występowali również perkusista i basista, którzy w tym roku nie mogli być obecni. Występ akustyczny przy niezwykłym głosie Sary Kunki oczarował przybyłych mieszkańców. Koncert był doskonałym zwieńczeniem WKK 2019 i staje się niejako tradycją. Organizatorzy maja nadzieję na kolejny koncert za rok.

 Weekend Księgarń Kameralnych to ważny głos księgarń niezależnych, które pragną wypromować modę na kupowanie książek kameralnie i lokalnie.  W ofercie znajdziecie  dobrą literaturę i dużo wydarzeń kulturalnych przez okrągły rok. Koniecznie odwiedźcie Skład Główny.

image_pdfimage_print