Ważą się losy programu Mieszkanie Plus w Koluszkach

Pod wielkim znakiem zapytania stoi realizacja programu Mieszkanie Plus w Koluszkach. Przypomnijmy, że od 1 marca Urząd Miejski zbierał od mieszkańców ankiety, które miały wysondować zainteresowanie tego rodzaju budownictwem. Do 25 marca wpłynęło jedynie 40 ankiet. Tymczasem, aby projekt mógł zaistnieć na terenie naszej gminny, chętnych do skorzystania musi być nie mniej niż 100 osób. Powód? Współuczestnicząc w projekcie, gmina bierze na siebie potężne zobowiązanie.

Założenie programu polega na tym, że do powołanej spółki celowej, gmina przekazuje grunt, a drugi partner czyli Bank Gospodarstwa Krajowego, wykłada pieniądze i buduje bloki. Problem pojawia się jednak w chwili, gdy nie znajdzie się odpowiednia ilość lokatorów.

– W sytuacji gdy jakieś mieszkanie nie znajdzie najemcy, czynsz za powyższy lokal z własnych środków będzie musiała odprowadzać gmina. A zatem całe ryzyko w kwestii zapełnienia bloku, bierze na siebie samorząd – wyjaśnia Mateusz Karwowski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Koluszkach.

We wstępnym porozumieniu Gmina Koluszki wyraziła zainteresowanie na budowę 180 mieszkań. Można by oczywiście próbować wybudować tylko jeden blok. Okrajanie projektu wiązać się będzie jednak z dodatkowymi kosztami, a dokładniej z utratą dotacji na sporządzenie specjalistycznej analizy opcji ryzyka. Jej koszt to blisko 150 tys. zł. Nie wiadomo również, czy w przypadku tak małego zainteresowania, operator programu nie przesunąłby Koluszek w kolejce. Zaznaczmy, że jako samorząd do programu przystąpiliśmy na samym początku, jako jedna z pierwszych gmin w województwie. Minęły ponad dwa lata i w zasadzie wciąż pozostajemy w tym samym miejscu. Czyli gmina oferuje działkę, bank pieniądze, a decyzja o budowie wciąż nie zapada.

Słabe i mocne strony Mieszkania Plus

Małe zainteresowaniem programem, bierze się najprawdopodobniej z niezbyt atrakcyjnej oferty cenowej. Tworzony w swym założeniu jako projekt budowy tanich mieszkań na każdą kieszeń, po zderzeniu z realiami rynkowymi, program wypada blado. Po analizie oddawanych do użytku pierwszych mieszkań na terenie Polski, wychodzi na to, że koszt wynajmu 50-metrowego mieszkania w Koluszkach mógłby wynosić nawet 750 zł miesięcznie (bez opłat za wodę, ogrzewanie i innych kosztów użytkowania). W opcji z dojściem do własności po 30-latach, koszt wzrastałby nawet do 1000 zł. Co prawda ustawodawca widząc wady tego rodzaju oferty, postanowił wprowadzić dopłaty do czynszu, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze będą one kierowane tylko do najuboższych, po drugie dotyczyć mają tylko czynszu za najem, po trzecie mają obowiązują przez niepełny okres, najprawdopodobniej przez 10 lat.

Spore kontrowersje budzi także zapis o formie eksmisji, zawarty w projekcie ustawy o programie Mieszkanie Plus. W przypadku mieszkań spółdzielczych czy zarządzanych przez gminę, eksmisja obwarowana jest koniecznością uzyskania wyroku sądowego i zapewnieniem mieszkania zastępczego. Natomiast w przypadku lokali z programu Mieszkanie Plus, powyższe przepisy zostały zniesione.

W sytuacji zalegania z opłatami, jedynym zabezpieczeniem przed natychmiastową eksmisją z mieszkania, jest kaucja o wartości 6 miesięcznych czynszów, którą musi wpłacić każdy z najemców.

Jeśli chodzi o zalety rządowego programu, niewątpliwie największą z nich jest możliwość nabycia nowego mieszkania bez posiadania zdolności kredytowej i konieczności zaciągania kredytu (odchodzą koszty związane z odsetkami). Nie wymagany jest również wkład własny.

Przedłużone składanie ankiet

Pomimo zauważalnych mankamentów programu, możliwość oferowania dodatkowych obiektów pod zamieszkanie, jest atutem każdego miasta. Dlatego też gminie jak najbardziej zależy na wdrożeniu programu, ale musi mieć dla kogo budować. Z tego też powodu Urząd Miejski zdecydowały się na przedłużenie zbierania ankiet do 8 kwietnia. Jeżeli w ciągu tego okresu nie znajdą się koleni zainteresowani, zachodzi bardzo duże ryzyko, że program w naszym mieście upadnie.

Gmina Koluszki sonduje zainteresowanie rządowym programem „Mieszkanie Plus”. Wypełnij i złóż ankietę do 8 kwietnia 2019 r. w kancelarii ogólnej Urzędu Miejskiego w Koluszkach lub prześlij drogą mailową na adres mieszkanieplus@koluszki.pl. Druki dostępne są w Urzędzie Miejskim w Koluszkach oraz pod adresem www.koluszki.pl. Państwa opinie i udzielone informacje będą przydatne przy opracowywaniu ewentualnej koncepcji wdrażania ww. programu i planowaniu realizacji kolejnych etapów przedsięwzięcia.

image_pdfimage_print