W ciągu 10 lat mamy rozwiązać problem dymiących kominów

Cała gmina ma przejść na gaz

W tym roku po raz pierwszy, wraz z decyzją o wysokości podatku od nieruchomości, mieszkańcy otrzymają ankietę, która ma posłużyć do inwentaryzacji źródeł ciepła na naszym terenie. Właściciel nieruchomości poprzez ankietę poinformuje zatem Urząd Miejski w Koluszkach o tym, czym ogrzewa dom, jakiej jakości urządzeniem, czy jest zainteresowany dotacją z gminy na wymianę pieca, a jeśli tak to w jakim okresie czasowym. Zebrane w ten sposób informacje o ilości pieców oraz oczekiwaniach mieszkańców, mają ułatwić samorządowi wdrażanie gminnego programu dopłat do wymiany starych urządzeń grzewczych na gazowe.

– Już na styczniowej sesji Rady Miejskiej w Koluszkach, chcielibyśmy przedstawić radnym założenia programu, w tym odpowiedzieć na pytanie, na jakie kwoty dopłat mieszkańcy mogliby liczyć. Przy jego użyciu chcielibyśmy bowiem w ciągu 10 lat całkowicie zlikwidować problem smogu w Gminie Koluszki – wyjaśnia Mateusz Karwowski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Koluszkach.

Nieoficjalnie mówi się, że każdy z mieszkańców, który zdecyduje się na wymianę starego urządzenia do ogrzewania na gazowe, może liczyć na dopłatę w wysokości ok. 5 tys. zł.

Program ma przewidywać także doradztwo techniczne dla osób starszych, w temacie doboru urządzenia, wykonania instalacji czy zawarcia umowy ze spółką gazowniczą.

Aby inicjatywa nie pozostała tylko na papierze i w sferze deklaracji, przedstawiciele Urzędu Miejskiego proszą o poważne podejście do ankiety. W przypadku nie odesłania ankiety, informacje z powyższej nieruchomości i tak zostaną pozyskane podczas kontroli, kierowanych w pierwszej kolejności właśnie w te miejsca. Dodajmy, że kontrole urzędnicze umocowane są w przepisach prawa, a odmowa wpuszczenia osoby kontrolującej naraża właściciela nieruchomości na mandat karny. Na ten rok gmina zaplanowała 300 kontroli.

 

Informacje o jakości powietrza w ramach edukacji ekologicznej

Na kolejny rok przedłużona została umowa na obsługę czujników badających jakość powietrza na terenie gminy. Przypomnijmy, że w Gminie Koluszki umieszczono 5 czujników (4 na terenie miasta i jeden w Gałkówku). Choć pomiar, każdy z mieszkańców może pobrać na telefon komórkowy lub zapoznać się z nim na portalu internetowym (airly.eu/pl), gmina chce, by ogólnodostępny elektroniczny panel wyświetlający pomiary, został zamontowany w Urzędzie Miejskim. By uwrażliwiać mieszkańców w tematyce dbania o jakość powietrza którym oddychamy, w ramach edukacji ekologicznej tego rodzaju ekrany mają również zostać zamontowane we wszystkich szkołach na terenie naszej gminy.

image_pdfimage_print