Uwaga! Informujemy, że wyznaczyliśmy dodatkowe dni w harmonogramach odbioru, dedykowane odpadom biodegradowalnym, zgromadzonym ponad pojemność brązowych koszy. Od 1 października odbiór został podzielony na dni w których wystawiamy kosz, oraz takie w których możemy wystawić dodatkowe worki z liśćmi i trawą, które wyprodukowaliśmy ponad limit.

W związku z problemami technicznymi, które pojawiły się przy okazji wprowadzania koszy na bioodpady, gmina przeorganizowała system ich odbioru. Od 1 października odpady BIO będą odbierane dwa razy w miesiącu.

Kosz na bioodpady będzie opróżniany przy okazji odbioru innych odpadów z wystawionych koszy. W przypadku, gdy właściciel danej posesji będzie posiadał taką ilość bioodpadów, która nie mieści się w koszu (liście, trawa), nadwyżkę będzie mógł oddać w wystawionych workach, w dniu który dodatkowo dla danego rejonu ustaliła gmina (szczegóły w przedrukowanym w gazecie HARMONOGRAMIE). Odbiór worków będzie odbywał się w ilości nielimitowanej. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że w każdym rejonie istnieje ok. 50 posesji, których użytkownicy nie mieszczą się z odpadami BIO w jednym koszu.

Przypomnijmy, że dobrym pomysłem na zagospodarowanie bioodpadów jest budowa przydomowych kompostowników. Poza pozbyciem się problemu wystawiania kosza i worków, właściciel posesji zyskuje bonus finansowy: zamiast 24 zł od osoby za wywóz odpadów, zapłaci tylko 20 zł 40 gr.

Z powyższej możliwości korzystać mogą także spółdzielnie mieszkaniowe. Wtedy zniżka mnożona jest przez ilość mieszkańców. Kompostowniki pojawiają się już przy wspólnotach mieszkaniowych.

Racjonalne gospodarowanie odpadami to obecnie już nie tylko pewna idea zakorzeniona w trosce o środowisko, ale zwyczajny biznes. Jeżeli nie będziemy szukać sposobów na ograniczanie odpadów, rosnąca ich ilość może prowadzić do ogromnych podwyżek. W naszym województwie już pojawiają się przykłady gmin, w których za odbiór odpadów mieszkańcy płacą 35 zł od osoby.

 


This image requires an alt attribute.

This image requires an alt attribute.

Załączniki do pobrania

  • pdf Naklejka_bio
    Data dodania: 5 października 2020 13:59 Rozmiar pliku: 116 kB Pobrania: 246
image_pdfimage_print