Uroczyste otwarcie nowej siedziby Przedszkola nr 1 w Koluszkach

– Po wielu latach oczekiwań powstał wymarzony budynek nowego przedszkola. Koniec wieńczy dzieło: dziś stoimy przed pięknym, przestrzennym i nowoczesnym gmachem z kolorowymi salami i zimowym ogrodem, który sukcesywnie wspólnie z dziećmi będziemy zagospodarowywać – tymi słowami, dyr. Przedszkola nr 1 w Koluszkach Bożena Ostrowska, rozpoczęła uroczystość otwarcia nowego budynku powyższej placówki oświatowej.
Uroczystość rozpoczęła się od przecięcia wstęgi, której dokonali: burmistrz Koluszek Waldemar Chałat, dyr. przedszkola Bożena Ostrowska, przedstawiciele rodziców oraz 5-letnia Rozalka. Poświęcenia budynku dokonał proboszcz parafii w Koluszkach ks. kan. Sławomir Jałmużny.
Oddanie w ręce mieszkańców naszej gminy nowego obiektu, wieńczy długą historię przedszkola, które tak naprawdę od samego powstania aż do dnia dzisiejszego, borykało się z brakiem odpowiedniego lokum. „Jedynka” została uruchomiona w 1977 r., jako przedszkole odlewnicze, w jednym z bloków na os. Głowackiego. Później jeszcze dwukrotnie, już w obrębie ul. Budowlanych, zmieniało swoją siedzibę, ale tak naprawdę nigdy nie posiadało odpowiednich warunków lokalowych. Obecne, już czwarte przenosiny ostatecznie kończą długą podróż przedszkola w drodze do upragnionego portu, którym jest nowy budynek, zapewne jeden z najnowocześniejszych w naszym regionie.
Szczególnym wyzwaniem okazał się ostatni etap podróży, czyli sama budowa, na której skomplikowany przebieg podczas oficjalnego przemówienia zwrócił uwagę burmistrz Koluszek Waldemar Chałat: – Drodzy Państwo, pokolenia czekały na ten obiekt. Wreszcie udało się, chociaż myślę że wszyscy wiedzą, że obyło się nie bez trudności i kłopotów.
Burmistrz przypomniał, że sam proces inwestycyjny rozpoczął się już w 2013 r., kiedy to Rada Miejska w Koluszkach zapisała odpowiednie środki w budżecie gminy na budowę przedszkola. Wtedy też gmina podpisała umowę na projekt budynku. Niestety firma nie wywiązała się z umowy. W lipcu 2015 r. został wybrany nowy wykonawca projektu, na podstawie którego rok później podpisano umowę na roboty budowlane. Niestety, wykonawca nie dokończył swojej pracy i zszedł z budowy. Do dnia dzisiejszego w tej sprawie gmina toczy spór sądowy. Dopiero wybrana w lipcu 2017 nowa firma, dobrnęła z budową do końca.
– Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tego nowoczesnego obiektu. Nie sposób wymienić wszystkich, ale dzisiaj chciałbym podkreślić wyjątkowe zaangażowanie dyrektora wydziału inwestycji Mateusza Karwowskiego, który osobiście koordynował ten projekt – podkreślił burmistrz Chałat.
O tym, jak bardzo to radosna i niecodzienna uroczystość, nadmieniła z kolei w swoim wystąpieniu dyr. Bożena Ostrowska: – Przedszkole to miejsce szczególne. To właśnie do tego miejsca, spod troskliwych objęć rodzica, wyrusza w wielką podróż zwaną edukacją, mały człowiek. Wszyscy mądrzy tego świata właśnie w wychowaniu przedszkolnym upatrują źródeł rozwoju, sukcesu i szczęścia. Robert Fulghum amerykański eseista i filozof napisał: „ wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu: o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat…”.  W zdobywaniu tych cennych doświadczeń z pewnością wspomaga dziecko stymulujące środowisko. Przebywanie w nowym, pięknym, kolorowym przedszkolu może mieć ogromne znaczenie dla właściwego rozwoju dziecka. Dlatego dziś, w tym szczególnym dniu, w imieniu obecnych i przyszłych przedszkolaków składam podziękowania i wyrażam naszą wdzięczność za to miejsce. Kieruję podziękowania w stronę pana Burmistrza i Rady Miejskiej, którzy podjęli decyzję w sprawie budowy nowoczesnej placówki w Koluszkach. Dziękuję za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy wyposażyć przedszkole w nowe meble i pomoce dydaktyczne. Dziś bawi się i uczy w nim 125 przedszkolaków. Wierzę, że za 20 lat to będą szczęśliwi dorośli mieszkańcy naszej gminy. Kłaniam się budowniczym naszej placówki wierząc, że te mury niejedno przetrzymają. Dziękuję pracownikom urzędu, z którymi przyszło mi współpracować przy powstawania budynku, za fachową pomoc i wsparcie. Szczególne podziękowania kieruję w stronę pracowników przedszkola, którzy tak sprawnie przenieśli nas do nowego obiektu i z wielką starannością przygotowali przedszkole na przyjęcie dzieci. Chcę dodać, że jestem niezmiernie dumna, że to mnie przypadło w udziale być dyrektorem tak wspaniałego obiektu. Obiecuję, w imieniu swoim i moich współpracowników, że dołożymy wszelkich starań, by te piękne mury wypełnić radością, rozbrzmiewającym zewsząd śmiechem dzieci i pozytywnymi emocjami.
Świętowanie rozpoczęło się od występów artystycznych wszystkich grup przedszkolnych. W ten sposób maluchy w przedziale wiekowym od 2,5 do 7 lat, podzielone na grupy z nazwami dostosowanymi do wystroju nowych sal, podziękowały za swoje nowe, kolorowe miejsce do zabawy i nauki. Z kolei w trakcie zwiedzania, czas zgromadzonym licznie gościom umilał występ Tacjany Wojtkowskiej i młodzieży z Centrum Inicjatyw Artystycznych „Muzyczny moll” pod kierunkiem Anetty Borowieckiej. Nad nagłośnieniem i oprawą muzyczną czuwał zaprzyjaźniony z przedszkolem Romuald Spychalski. Poza zwiedzaniem nowego obiektu, uczestnicy uroczystości, czyli zaproszeni goście wraz z posłem RP Romanem Sasinem na czele, przedstawiciele gminnego i powiatowego samorządu, nauczyciele oświaty, a także rodzice, mogli skorzystać z obfitego poczęstunku, grilla, a dzieci z dmuchańców ulokowanych w przeszklonym ogrodzie zimowym i zabaw animacyjnych zorganizowanych przez młodzież z 13 Koluszkowskiej Drużyny Harcerskiej „Anioły” .
Przedszkole w liczbach
Powierzchnia nowego budynku przedszkola to 1,7 tys. m2 (cały dostępny teren to 7 tys. m2). W obiekcie znajdują się 4 sale o pow. 80 m2, oraz 2 sale ze ścianką suwaną o łącznej pow. ponad 150 m2 umożliwiające stworzenie jednej dużej sali przeznaczonej pod imprezy okolicznościowe i przedstawienia dzieci. Przedszkole dysponuje także przeszklonym ogrodem zimowym o pow. 170 m2 oraz dużą kuchnią z zapleczem gastronomicznym. Na dachu budynku zainstalowane są panele fotowoltaiczne, zmniejszające koszty energii elektrycznej. Obiekt otoczony jest pojemnym parkingiem. Dodatkowo w przyszłym roku planowana jest budowa placu zabaw dla dzieci. Warto dodać, że gmina pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 644 tys. zł na wyposażenie i dodatkowe miejsca pracy w przedszkolu.
image_pdfimage_print