Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach Mistrzami Polski BRD

Przelewice, mała miejscowość w powiecie pyrzyckim, w województwo zachodniopomorskim stała się w dniach od piątego do siódmego czerwca 2018 areną zmagań najlepszych zawodników w konkursie bezpiecznego poruszaniu się po drogach. Mistrzowskie drużyny poszczególnych województw w kategorii szkół podstawowych /17/ i klas gimnazjalnych /17/ spotkały się na XLI finale Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Województwo łódzkie w obu kategoriach reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach. Drużyna szkoły podstawowej: Natalia Jatczak, Wiktoria Garbarska, Jakub Cieślak, Damian Suligorski oraz Szymon Gniewisz, pod opieką p. Marka Kamińskiego. Drużyna klas gimnazjalnych: Dagmara Starosta, Wiktor Stępniewski i Jakub Długosz pod opieką p. Jerzego Pecyny.
Obu drużynom towarzyszył przedstawiciel WRD KW Policji w Łodzi – podkom. Kamil Wnukowski.
Po uroczystym otwarciu, poprzedzonym przemarszem wszystkich ekip, zawodnicy przystąpili do właściwej rywalizacji, która zajęła aż dwa dni. Pierwszego dnia odbyły się konkurencje teoretyczne, tzn. testy wiedzy oraz testy z zasad pierwszeństwa przejazdu. Na zakończenie dnia odbył się piknik bezpieczeństwa, gdzie uczestnicy finału mogli m.in. obserwować jednostki ratownicze podczas zainscenizowanej akcji.
Drugi dzień zmagań to konkurencje praktyczne: jazda po miasteczku ruchu drogowego, jazda po torze przeszkód oraz konkurencja udzielania pierwszej pomocy.  Bardzo trudne konkurencje, które z reguły decydują o kolejności drużyn na podium. W tegorocznej edycji dużo problemów sprawiła zawodnikom konkurencja pierwszej pomocy. Młodzi zawodnicy ze szkół podstawowych mieli za zadanie opatrzyć rowerzystę z ciałem obcym (metalowy pręt) znajdującym się w okolicach brzucha. Ich starsi koledzy z gimnazjów musieli się w praktyce wykazać umiejętnością niesienia pomocy znajdującej się w samochodzie matce z dzieckiem. Dodatkowym elementem potęgującym zagrożenie był dym, który kilku chwilach zaczął się wydobywać z rozbitego auta. Gimnazjaliści z Koluszek jako jedyni prawidłowo zaopatrzyli obu poszkodowanych i w odpowiednim momencie ewakuowali ich z palącego się auta. Emocji było na prawdę bardzo dużo. Na szczęście po zakończeniu rywalizacji czekała na zawodników i ich opiekunów wizyta w Aquaparku w Gryfinie i dyskoteka w ośrodku wypoczynkowym Janowo w Barlinku.
W trzecim dniu organizator zafundował wszystkim uczestnikom finału wycieczkę do Szczecina, gdzie mogli oni zwiedzić Muzeum Techniki Motoryzacyjnej, nowoczesne muzeum – Centrum Dialogu Przełomy oraz odbyć rejs statkiem po Porcie Szczecińskim.
Najważniejszym punktem tego dnia było jednak uroczyste podsumowanie i rozdanie dyplomów oraz nagród za udział w XLI finale krajowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Zawodnicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach odgrywali tu czołowe role.
W klasyfikacji drużynowej zespół klas gimnazjalnych “JEDYNKI” zdobył tytuł Mistrza Polski BRD, natomiast młodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej zajęli czwarte miejsce.
W klasyfikacji indywidualnej turnieju tytuł Mistrza Polski w kategorii szkół podstawowych zdobył Damian Suligorski. Wśród gimnazjalistów tytuł Wicemistrza Polski zdobył Jakub Długosz. Damian Suligorski jako jedyny wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów bezbłędnie rozwiązał testy, za co został uhonorowany specjalną nagrodą.
Wspaniały turniej, moc wrażeń i wynik podkreślający wiodącą rolę drużyn z Koluszek w konkursach BRD przeszedł do historii. Piękne zakończenie sezonu dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach.
Dyrektor Szkoły Pani Jolanta Dąbrowska gratuluje sukcesu  zawodniczkom i zawodnikom BRD szkoły oraz dziękuje opiekunom drużyn: p. Jerzemu Pecynie i p. Markowi Kamińskiemu za trud włożony w przygotowanie uczniów do turnieju.
image_pdfimage_print