Uczniowie „Dwójki” na spotkaniu z Burmistrzem 

 

Spotkaniem z Waldemarem Chałatem Burmistrzem Koluszek klasa VIIc zakończyła projekt edukacyjny „W tyglu motywów. Przystanek władza.”. W czasie godzinnej wizyty uczniowie dowiedzieli się jak wygląda dzień pracy włodarza naszego miasta oraz co należy do jego obowiązków. Pan Burmistrz chętnie też opowiadał o początkach pracy w samorządzie. Pierwsze szlify zdobywał jako radny. Dalsze doświadczenie zyskał pełniąc funkcję zastępcy ówczesnego burmistrza. Wiedza, umiejętności oraz zaufanie mieszkańców sprawiły, że w następnej kadencji objął już główny ster Miasta i Gminy Koluszki.

Dzięki rozmowie młodzież wzbogaciła się o wiedzę w zakresie struktury władz samorządowych. Pan Burmistrz obszernie opowiadał o właściwościach administracji samorządowej na szczeblu wojewódzkim, powiatowym oraz gminnym. W ten oto sposób lekcja w terenie, bo tak można nazwać wizytę w koluszkowskim urzędzie, pomogła uczniom rozwinąć kompetencje obywatelskie.

W trakcie spotkania nie zabrakło też kontekstów literackich. Uczniowie przedstawili Panu Burmistrzowi wnioski, jakie wysunęli z lektur, w których pojawia się motyw władzy. Byli ciekawi, który sposób sprawowania władzy jest mu bliski i czym kierował się decydując się na start w wyborach. Okazuje się, że motywacją była chęć poprawy życia mieszkańców Koluszek

i kształtowanie pozytywnego wizerunku naszego miasta. Siódmoklasiści chcieli też wiedzieć jakie książki czyta Burmistrz i które są dla niego szczególnie ważne.

Humorystycznym zakończeniem spotkania stała się zagadka matematyczna, którą młodzież próbowała rozwiązać. Okazuje się, że mimo sprawowanej od wielu lat funkcji Burmistrz nadal interesuje się matematyką i z nią wiąże swoje losy po zakończeniu kariery samorządowej.

Matematyka stała się też inspiracją do organizacji kolejnego przedsięwzięcia. Już po wakacjach Pan Burmistrz poprowadzi lekcję z tego przedmiotu dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

 

image_pdfimage_print