Transport węgla oraz towarów na kierunku ukraińskim opóźnia prace budowlane

Zawirowania geopolityczne związane z węglem i wojną na Ukrainie, zaczynają negatywnie wpływać również na inwestycje realizowane w Gminie Koluszki. Obecnie na naszym terenie toczą się dwa duże przedsięwzięcia budowlane, związane bezpośrednio z koleją. Chodzi tu o budowę wiaduktu w Koluszkach oraz tunelu w Gałkówku.

Ponieważ prace budowlane bezpośrednio na torowiskach nie mogą wstrzymywać ruchu pociągów, toczą się jedynie nocą, w konkretnie wyznaczonych godzinach.

Jednak ostatnio przez Koluszki, jeden z ważniejszych węzłów kolejowych w Polsce, zaczyna przejeżdżać coraz więcej pociągów towarowych przewożących węgiel oraz różnego rodzaju towary na kierunku ukraińskim. A to z kolei drastycznie skraca „okienko czasowe”, w którym mogą by prowadzone prace budowlane.

Dla przykładu firma STRABAG, która buduje tunel w Gałkówku, w umowie zagwarantowane miała, że prace będzie mogła prowadzić 6 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu. Choć obecnie zapis ten został ograniczony do 4 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu, i tak powyższe wytyczne nie są dotrzymywane przez kolej. W ubiegłym miesiącu, na skutek dodatkowych transportów kolejowych, STRABAG nie mógł prowadzić prac budowlanych przez blisko 7 dni. O tyle zatem będzie musiał zostać wydłużony okres budowy tunelu. Co więcej, jeżeli pewnych prac nie wykona się do zimy, niskie temperatury spowodują, że trzeba będzie z ich realizacją poczekać do wiosny. A to znacznie wydłuży ostateczny termin zakończenia inwestycji.

Natomiast jeśli chodzi o budowę wiaduktu w Koluszkach, ze względu na zaawansowanie prac budowlanych oraz stosowaną technikę nasuwu, termin zakończenia inwestycji jest w mniejszym stopniu zagrożony. Zarząd Dróg Wojewódzkich informuje, że nasuniętych na podpory jest już sześć z dziewięciu segmentów nowej konstrukcji obiektu. W budowie są także: nasypy, mury oporowe i schody dla pieszych. Szacowany termin oddania wiaduktu do użytku to grudzień tego roku.

image_pdfimage_print