"Szkoła z Klasą" czyli "Dwójka" na " Szóstkę"


Szkoła Podstawowa nr 2 bierze udział w kolejnej edycji programu Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazety Wyborczej – Szkoła z klasą 2.0. Jest to ogólnopolska akcja edukacyjna promująca szkołę przygotowującą do życia w nowoczesnym świecie i wychowującą młodych ludzi na aktywnych obywateli, którzy chcą i potrafią stale się uczyć i podejmować nowe wyzwania. Szkoła z klasą, to szkoła mądrze wprowadzająca i wykorzystująca nowe technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) w codziennej pracy.

Jednym z zadań w programie jest przygotowanie Targów 2.0., które w tym roku odbyły się 21 stycznia 2015r., w Szkole Podstawowej nr 2 w Koluszkach. Organizowane co roku Targi to szczególna okazja dla uczniów, aby pokazać, że potrafią wykorzystywać komputer do tego, aby się uczyć, a nie tylko dla rozrywki, odpowiedzialnie korzystać ze źródeł, stosować szkolną wiedzę w praktyce oraz bezpiecznie korzystać z Internetu. Aby dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w Targach, musiały najpierw dobrze się do nich przygotować pod okiem nauczycieli. Z niecierpliwością odliczały dni do tego niezwykłego, ogólnoszkolnego wydarzenia. Targi uroczyście otworzył Dyrektor szkoły – p. Sławomir Mela. Gośćmi specjalnymi obecnymi na szkolnych Targach byli: pani Mirosława Kobus, kierownik referatu oświaty, oraz pan Krzysztof Jaworski, reprezentant organizatora programu Mistrzowie Kodowania.

Na stoiskach, przypominających te na prawdziwych targach, dzieci, w wybranej przez siebie formie, zaprezentowały na forum szkoły ciekawe pomysły na wykorzystanie komputera do celów edukacyjnych. Na stanowiskach uczniowskich można było wypróbować i nauczyć się korzystania z różnych narzędzi internetowych. Uczniowie starając się zainteresować swoje koleżanki i kolegów prześcigali się w pomysłach. Królowały puzzle internetowe, mówiące awatary Voki i gry edukacyjne. Po raz pierwszy na Targach pojawiła się Strefa Kodowania, gdzie prostego programowania uczyli Mistrzowie. Opiekunowie stoisk, oprócz profesjonalnego przygotowania merytorycznego wykazali się pomysłowością w przygotowaniu wizualnej strony swoich stanowisk. Pięknie udekorowane stoły, plakaty oraz tablice informacyjne zaskoczyły wszystkich odwiedzających. Aby uczniowie łatwo mogli w wolnym czasie przypomnieć sobie, czego nauczyli się na poszczególnych stoiskach, otrzymywali ulotki informacyjne.

Jesteśmy przekonani, że czas spędzony na zwiedzaniu stoisk, to czas dobrze wykorzystany, a uczniowie zdobyli konkretną wiedzę, jak mądrze korzystać z nowych technologii, oraz poznali tajniki podstaw kodowania.

Agnieszka Kubiak

szkolny koordynator programu