Szkoła Podstawowa nr 1 dba o zdrowie uczniów


Pani Jolanta Dąbrowska opracowała i realizuje projekt edukacyjny pod hasłem ,,Z higieną za pan brat”. Jest on skierowany do uczniów klas drugich i trzecich. Główne cele projektu obejmują zagadnienia związane z zachowaniem czystości, przestrzegania rygorów sanitarnych w trudnym okresie pandemii COVID 19.

Na pierwszym spotkani uczniowie prezentowali, w jaki sposób prawidłowo i dokładnie myć ręce oraz je dezynfekowali. Dowiedzieli się, dlaczego jest to bardzo ważne zadanie każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i dorosłego.

Ważnym elementem kolejnych zajęć była nauka prawidłowego zakładania, zdejmowania oraz przechowywania maseczek. Spodobało im się hasło ,,Maseczka- to nie ściereczka”. Uczniowie otrzymali maseczki demonstracyjne, których sponsorem jest Pan Krzysztof Rżanek –właściciel sieci Aptek Familypharm.

Uczniowie wiedzą, że należy ograniczyć pożyczanie przyborów szkolnych. Konieczne jest odkażanie w domu kredek, ołówków i innych akcesoriów szkolnych, a przede wszystkim bardzo dokładne mycie pojemników na kanapki.

W czasie realizacji projektu uczniowie uświadomili sobie, jak ważna jest dbałość o zdrowie. Umieją ubrać się do szkoły, w zależności od pory roku i temperatury panującej na zewnątrz.

Ważnym elementem profilaktyki, była nauka zachowania odległości w czasie przerw, w szatni, na stołówce szkolnej.

Jesień to czas przeziębień, czas ,,cieknącego nosa”. Jedno z zajęć było poświęcone higienie oczyszczania nosa, zasłaniania dróg oddechowych w czasie kichania i kasłania.

Każdy uczeń otrzymał paczuszkę chusteczek higienicznych i prezentował, w jaki sposób prawidłowo z nich korzystać.

Sponsorem chusteczek są Państwo Jastrzębowscy właściciele hurtowni papierniczej w Koluszkach.

Szereg działań profilaktycznych jest prowadzonych w świetlicy szkolnej.

,,Dzień czystych rąk” uczniowie upamiętnili kolorowymi rysunkami, które zdobią gazetkę oraz przypominają o konieczności częstego mycia i dezynfekcji rąk.

W świetlicy szkolnej realizowany jest także projekt pt. ,,Dbam o czystość i swoje zdrowie”.