Świny mają nowego proboszcza


W minioną niedzielę podczas uroczystej mszy św. urząd proboszcza parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Świnach, objął ks. Jarosław Życki. Obrzędu wprowadzenia dokonał ks. dziekan Krzysztof Nowak. Osobę ks. Jarosława nie musimy chyba nikomu przedstawiać. Wszak jest on jednym z nas, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ks. Jarosław po urodzeniu mieszkał w Leosinie. Został ochrzczony w kościele w Świnach, a po kilku latach wraz z rodzicami przeniósł się do Koluszek. I właśnie owe więzy z tutejszą ziemią, wybrzmiały chyba najdobitniej podczas niedzielnego kazania. Po 38 latach, już jako dorosły mężczyzna, ks. Jarosław wraca zatem do korzeni, by swoją pracą podziękować za trud wychowania. – Przychodzę tu w duchu wdzięczności (…). Przychodzę nie po to by rządzić, by się wymądrzać, ale po to by służyć. Bo tego wymaga się od proboszcza – podkreślił ks. Jarosław.
A znając energię ks. Jarosława i chęć do pracy, już w ciemno możemy zapewnić, że w parafii Świnach będzie sporo się działo. Tym bardziej, że ks. Jarosław przybywa z konkretną wiedzą (ukończył studia doktoranckie katechetyki na wydziale teologicznym UKS w Warszawie, oraz studia w zakresie psychologii na wydziale nauk społecznych KUL) oraz z doświadczeniem wyniesionym z pracy w parafii w Jeżowie, Gałkowie Dużym, Koluszkach, a ostatnio w Aleksandrowie Łódzkim. Dodajmy również, że ks. Jarosław jest współzałożycielem i opiekunem Stowarzyszenia Formacji Chrześcijańskiej „Sercówka”, które prowadzi Dom Formacyjny na Wierzchach, skierowany dla osób szukających swojej przystani życiowej. Przeprowadzane w ośrodku rekolekcje są ciekawym i niezwykle owocnym narzędziem do pogłębiania życia duchowego.
Objęcie urzędu w Świnach przez nowego proboszcza stało się oczywiście wielkim wydarzeniem dla tejże parafii. Niewielki, ale robiący wrażenie i bardzo dobrze utrzymany kościół, tego dnia wypełnił się po brzegi. W tłumie dało się nawet słyszeć uwagi, że chyba jeszcze nigdy niedzielna msza nie cieszyła się taką frekwencją. Oprócz parafian z wielu okolicznych miejscowości, specjalnie na uroczystość przybyli również parafianie z Aleksandrowa Łódzkiego, a nawet liczna delegacja Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej.
We mszy św. ks. Jarosławowi towarzyszył również przyjaciel z seminarium ks. Przemysław Góra, nie tylko najwyższy ksiądz w Polsce (203 cm wzrostu), ale przede wszystkim przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży archidiecezji łódzkiej, oraz gorący promotor nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Choć ks. Jarkowi w dalszym ciągu ciężko jest się przyzwyczaić do przedrostka „proboszcz”, nominacja jest faktem i już pociąga za sobą pewne konsekwencje. Niestety ks. Życki zabiera do siebie ks. emeryta Bronisława, z którym związał się już niemalże rodzinną więzią. Wielu parafianom z Koluszek z pewnością będzie brakować obecności ks. Bronisława w konfesjonale. Na pocieszenie dodajmy, że do naszej gminy najprawdopodobniej znów wróci żywa szopka. Niestety tym razem, by nacieszyć oczy zwierzętami, pofatygować będziemy musieli się do „Betlejem” w Świnach.