Strefa ekonomiczna przechwytuje przedsiębiorców z regionu

Koluszkowska strefa ekonomiczna stworzyła już ponad 1 tys. miejsc pracy. Wkrótce liczba ta się powiększy, ponieważ na jej terenie funkcjonowanie rozpoczną kolejne firmy.

Jeszcze w tym roku ma się zakończyć budowa nowej siedziby dla firmy Olikol, która do Koluszek przenosi się z Łodzi. Olikol Rail Energy jest firmą specjalizującą się w projektowaniu i budowie nowoczesnych układów sterowania ruchem kolejowym, teletechniki oraz sieci i układów elektroenergetycznych. Wykonuje modernizację w zakresie automatyki, teletechniki i elektroenergetyki infrastruktury kolejowej (stacje, przejazdy kolejowe), buduje także linie zasilające średnich i niskich napięć. Firma posiada własne biuro projektowe oraz brygady wykonawcze.

W najbliższych tygodniach rozpocznie się rozbudowa magazynów firmy Panattoni Europe, jednego z największych światowych developerów. Magazyn przeznaczony jest dla firmy Kamoka. Powstanie w nim hurtownia części samochodowych. To już kolejny inwestor, który do Koluszek przeniesie się z terenów sąsiedniej gminy Brzeziny.

Dodajmy, że od grudnia w hali przygotowanej przez Panattoni, działa już firma Pet Republic, która zajmuje się produkcją karmy dla zwierząt. W połowie marca firma rozpoczęła m.in. nabór pracowników do obsługi linii pakowania saszetek, skierowany bezpośrednio do uchodźców z Ukrainy. Wkrótce zakład planuje uruchomić kolejną linię produkcyjną.

Jako ciekawostkę dodajmy, że ponad miesiąc temu swoje zainteresowanie terenami inwestycyjnymi na koluszkowskiej strefie, wyraził największy koncern farmaceutyczny z Ukrainy. Firma rozważała możliwość przeniesienia do Koluszek fabryki produkcji leków. Niestety, wybuch wojny najwyraźniej mocno pokrzyżował plany koncernu.

Firmy, które zainwestowały w koluszkowskiej strefie ekonomicznej

Stara strefa ekonomiczna

(21 ha przy ul. Nasiennej)

Kongsberg Automotive – norweski holding motoryzacyjny, produkujący części do samochodów i maszyn roboczych

Logiq Rożko – centrum dystrybucyjne wyrobów wyposażenia łazienek

HART – sprzedaż hurtowa części do samochodów i motocykli

Petro Energia – hurtowa sprzedaż paliw

Airstal – regeneracja i produkcja podzespołów samochodowych

Panattoni Europe – deweloper powierzchni magazynowych przygotowujący halę pod przyszłych inwestorów (część hali zajmuje już firma Pet Republic – producent karmy dla zwierząt; kolejny obiekt przygotowywany jest dla firmy Kamoka – hurtownia części samochodowych)

Nowa strefa ekonomiczna

(22 ha przy ul. Zielonej)

Art in Energy – budowa i rewitalizacja sieci trakcyjnych

Starmeat – produkcji mięsa drobiowego

Greenpol – hurtowa sprzedaż kwiatów (jeszcze nie rozpoczęto budowy)

Olikol – firma z branży kolejowej (budowa w toku)

image_pdfimage_print