Stacja Żakowice Płd. do remontu, ale bez zmiany nazwy

Z rozmów prowadzony między gminą a spółką PKP PLK wynika, że w ciągu najbliższych dwóch lat gruntownie zmodernizowany ma zostać przystanek kolejowy Żakowice Południowe. Przebudowa wpłynęłaby na lepsze dostosowanie stacji do obsługi nowoczesnych pociągów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W województwie łódzkim projekt przystankowy obejmuje 6 lokalizacji. Są to: Zgierz Rudunki, Stare Grudze, Izabelów, Jedlicze koło Zgierza, Łódź Zarzew, Tomaszówek. Na liście rezerwowej znajdują się m.in. przystanki Głowno Północne i Zaosie, oraz właśnie Żakowice Południowe.

Nie przewiduje się natomiast zmiany nazwy powyższej stacji. Przypomnijmy, że tego rodzaju sugestia, pojawiła się w ubiegłym roku w przestrzeni publicznej. Jak wiemy, po południowej stronie naszej gminy istnieją dwie stacje kolejowe: Żakowice i Żakowice Płd. Niektórzy mieszkańcy i pasażerowie twierdzili, że nazwy te im się po prostu mylą i lepiej byłoby zastąpienie nazwy stacji Żakowice Płd. na Kaletnik, na którego terenie stacja ta faktycznie się znajduje.

Zdaniem zastępcy burmistrza, większość mieszkańców zadecydowała jednak o tym, by pozostać przy dotychczasowej nazwie, która wpisuje się w historię Żakowic. Ze strony gminy temat związany z nazwą został zatem ostatecznie zamknięty.

image_pdfimage_print