Spotkanie z prawnuczką Marii Konopnickiej


W Szkole Podstawowej nr 2 w Koluszkach odbyło się  spotkanie z prawnuczką Marii Konopnickiej, Panią Joanną Modrzejewską, mieszkanką Łodzi.

Podczas części  artystycznej młodzież przedstawiła losy autorki “Roty”, wykorzystując konwencję podróży pociągiem relacji teraźniejszość – przeszłość. Dzięki temu można było poznać najważniejsze miejsca związane z biografią słynnej poetki –  Suwałki, Kalisz, Bronów, Warszawę czy Żarnowiec.

Stylizowane stroje i klimatyczna dekoracja  przeniosły zebranych w czasy Marii Konopnickiej.

W rolę Konopnickiej brawurowo wcieliła się Agata Zatoń. Jako dziennikarz towarzyszył jej Igor Deredas.

W drugiej części spotkania, Bianka Rogalska i Przemysław Piasny, przeprowadzili z Panią Joanną Modrzejewską wywiad.

Pani Joanna podzieliła się z zebranymi wspomnieniami i informacjami na temat swej prababci. Dowiedzieliśmy się, że Konopnicka była doskonale zorganizowaną osobą i świetnie radziła sobie z licznymi obowiązkami. Wychowana surowo przez ojca, z trudem znosiła bogate życie towarzyskie, jakie przyszło jej wieść u boku męża. Mama  p. Joanny zapamiętała  piękne włosy swej babci oraz jej delikatne dłonie.

Barwne opowieści i subtelny humor wyjątkowego Gościa zachwyciły zebranych.

Nie zabrakło też wspólnego czytania wierszy Marii Konopnickiej. Jako pierwsza utwór swej prababci przeczytała Pani Joanna Modrzejewska. Następnie wysłuchaliśmy poezji w interpretacji Pana Dyrektora Sławomira Meli oraz uczennicy Kingi Chądzyńskiej.

Patriotyczny wymiar utworów Patronki koluszkowskiej “Dwójki” podkreśliła “Rota”, w wykonaniu Wiktorii Wojciechowskiej.

Na  uczestników spotkania czekała jeszcze jedna niespodzianka. Specjalne pozdrowienia  dla całej społeczności szkolnej przekazał wirtualnie, z dworku, który poetka otrzymała w 1903 r. w darze od narodu,  Pan Paweł Bukowski, dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

To wyjątkowe wydarzenie  zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Pani Joanna Modrzejewska obiecała, że chętnie odwiedzi Koluszki w przyszłym roku szkolnym. Była zachwycona panującą tu atmosferą. Ogromne wrażenie zrobił też na niej występ młodzieży, który obejrzała z wielką uwagą i wzruszeniem.

Przygotowaną przez uczniów kl. VIId i VIIIc uroczystość, poprowadziła Julita Sikorska oraz Natalia Gawrych.