Spotkanie z pisarzem Andrzejem Pilipukiem

Wielki Grafoman w księgarni Skład Główny w Koluszkach! W ramach Taboru Literackiego mogliśmy się spotkać z Andrzejem Pilipukiem, jednym z najbardziej poczytnych pisarzy fantastyki, publicystą i archeologiem, laureatem nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz nagrody Nautilusa.

Autor opowiadał o pomysłach na bohaterów swoich książek (pierwszą Norweski Dziennik zaczął pisać jako nastolatek). W zamyśle miała to być 12-tomowa powieść historyczna…Zanim ją dokończył, ostatecznie jako 3 tomy, wykorzystał jednego z bohaterów w pojedynczym opowiadaniu. Tak narodził się Jakub Wędrowycz – wiejski ochlapus, bimbrownik i egzorcysta, postać jednocześnie obrzydliwa i uwielbiana przez czytelników. Do tej pory autor wydał 9 tomów opowiadań z Jakubem Wędrowyczem, najnowszy to Karpie bijem.

Jeszcze na studiach Andrzej Pilipiuk dołączył do grona autorów, kontynuujących pisanie przygód Pana Samochodzika, detektywa amatora, stworzonego przez Zbigniewa Nienackiego. Pod pseudonimem Tomasz Olszakowski napisał 19 tomów Samochodzików (jak twierdzi -więcej niż pierwotny autor- i wystarczy!.) Nie podobało mu się, że wydawcy chętniej brali te kontynuacje niż prace pisane pod własnym nazwiskiem, jednak przyszedł czas i na laury – za jedno z opowiadań o kuzynkach Kruszewskich Pilipiuk dostał cenioną w środowisku nagrodę im. Zajdla, a cykl rozrósł się do 4 tomów.

W połowie stycznia przyszłego roku wydany zostanie kolejny tom “niewędrowyczowych”

opowiadań, których bohaterowie też podbili serca czytelników. Pojawią się tam archeolog Tomasz Olszakowski, Robert Storm -miłośnik numizmatyki, detektyw, zbieracz antyków, artefaktów i tajemnic, ciekawa jest tez postać Pawła Skórzewskiego -lekarza działającego w carskiej Rosji, syna zesłańca. Przez jego przygody nasz gość przekazuje nam ciekawostki z zakresu historii medycyny i walki z chorobami zakaźnymi.

W swych pracach Pilipiuk nie ukrywa fascynacji Skandynawią, gdzie umieścił akcję cyklu Oko Jelenia. Na spotkaniu opowiadał o Nansenie, który zapowiadał się na niezłego biologa, zanim został podróżnikiem i być może brał udział wraz z Hansenem w badaniach nad trądem.

Nasz gość kilkakrotnie odwiedzał Skandynawię, a efektem jest Raport z Północy – jeden z ciekawszych przewodników turystycznych, z fascynującymi opowieściami autora o odwiedzanych miejscach, zachęcających by zobaczyć je osobiście. Autor opisuje m.in zwiedzanie leprozorium, miejsca związane z Astrid Lindgren i – co najbardziej emocjonujące – krętą Drogę Trolli, na którą trzeba się przygotować z samochodem z dobrym, mocnym silnikiem, ale wrażenia są niezapomniane!

Po spotkaniu autor chętnie podpisywał czytelnikom swoje książki (a niektórzy przybyli z niemałymi stosikami). Można też było nabyć przezabawny kalendarz na 2020 rok z zaznaczonymi wszelkimi możliwymi świętami do uczczenia , ze świetnymi ilustracjami Andrzeja Łaskiego, który jest ilustratorem większości książek pisarza. Dziękujemy księgarni Skład Główny za zorganizowanie kolejnej ciekawej imprezy kulturalnej w naszym mieście!

Beata Płuciennik

image_pdfimage_print