Ruszają dopłaty do kastracji i sterylizacji psów i kotów

Od 25 kwietnia Urząd Miejski w Koluszkach będzie przyjmował wnioski mieszkańców o dopłatę do kastracji i sterylizacji psów i kotów z terenu naszej gminy. Do każdego zabiegu gmina dopłaca 100 zł. W tym roku na ten cel gmina zarezerwowała 15 tys. zł. Procedura jest bardzo prosta. Mieszkaniec składa wniosek do Urzędu, a po zabiegu przynosi fakturę z gabinetu weterynaryjnego, na podstawie której następuje rozliczenie. Co ważne, to mieszkaniec wybiera gabinet, w którym dokonany zostanie zabieg.

Od tego roku wprowadzone zostają również dopłaty do czipowania. Dotyczyć będą one jednak wyłącznie psów. Wysokość dopłaty to 50 zł. Wnioski można składać również od 25 kwietnia.

Gmina prosi także o zgłaszanie się do Urzędu Miejskiego w Koluszkach, do końca kwietnia, opiekunów wolnożyjących kotów. Pomiędzy zgłoszone osoby zostanie podzielona karma na dokarmianie kotów objętych opieką.

Spada ilość psów oddawanych do schroniska

Czy powyższe zabiegi przynoszą wymierne rezultaty w temacie zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie naszej gminy? Zdaniem przedstawicieli gminy po wprowadzeniu dopłat do kastracji i sterylizacji w 2019 r., ilość wyłapywanych bezdomnych psów spadła o połowę. W 2017 roku do schroniska oddaliśmy 52 psy, w 2018 r. aż 59 zwierząt, tymczasem w 2019 r. już tylko 31, a w 2021 r. jedynie 27 psów. Służby miejskie zwracają również uwagę na to, by do odławiania psów podchodzić z głową. W ostatnim czasie w Koluszkach mieszkańcy zgłosili konieczność odłowienia psa, który co prawda żył swobodnie, ale był dokarmiany przez mieszkańców, a nawet miał swoją miskę. Ponieważ służby miejskie mimo kilkukrotnych prób nie mogły zlokalizować psa, złapali go sami mieszkańcy. Ostatecznie pies został adoptowany przez osobę mieszkającą w okolicy. Zamieszanie było spore, kosztowało wiele trudu i nerwów, a przecież sytuację właścicielską czworonoga można było uregulować już znacznie wcześniej.

Obecnie psy odławiane na terenie naszej gminy, przekazywane są do schroniska w Czaplinku pod Warszawą.

image_pdfimage_print