Rozpoczynają budowę tunelu w Gałkówku

Rusza budowa tunelu pod torami w Gałkówku. 14 lutego gmina dokonała oficjalnego przekazania placu budowy wykonawcy, czyli firmie Strabag. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich firm uczestniczących w realizacji inwestycji. Obecni byli również Burmistrz Koluszek Waldemar Chałat oraz Starosta Łódzki Wschodni Andrzej Opala, czyli przedstawiciele dwóch samorządów finansujących inwestycję.

Dla naszych mieszkańców najważniejsza informacja jest taka, że od 23 lutego przejazd kolejowy w Gałkówku będzie zamknięty. Data ta nie ulegnie już zmianie. Zakaz przejazdu będzie dotyczył ruchu publicznego. Wykonawca będzie go jednak wciąż wykorzystywał na własne potrzeby.

Budowa tunelu rozpocznie się od mało efektownych prac, związanych z przesuwaniem ogrodzeń, wycinką drzew, przebudową kolizji podziemnych oraz zmianą systemu sterowania ruchem pociągów.

Objazdy

Ruch samochodowy zostanie skierowany objazdem przez Borową. W dniu wydania gazety oznakowanie o zmianie organizacji ruchu ma już pojawić się na ulicach. Jeśli chodzi o pieszych, ruch będzie odbywał się kładką nad torami kolejowymi w sąsiedztwie dworca kolejowego. Dla pieszych zostanie utrzymana komunikacja ulicami: Dzieci Polskich, Dworcową, Kolejową i Południową. Ulicami tymi nie przejadą jednak pojazdy.

Na wniosek mieszkańców, na ul. Borowieckiej w Gałkowie Małym pojawią się wyspowe progi zwalniające.

Rozkład jazdy

Wykonawca zwrócił się do PKP PLK o wydłużenie przerw technologicznych wykorzystywanych do przeprowadzania prac budowlanych. W przypadku pozytywnej odpowiedzi, może dojść do zmian w kursowaniu pociągów, które w takim przypadku zapewne znajdą odzwierciedlenie w marcowym rozkładzie jazdy.

Jeśli chodzi o sposób prowadzenia prac na torach, stosowany ma być następujący model: dwa tory kolejowe czynne, kolejne dwa zajęte pod budowę.

Prace przy budowie tunelu mają toczyć się do późnej wiosny 2023 r. Biuro budowy wykonawcy czyli firmy Strabag zostało zlokalizowane tuż obok przejazdu, w budynku po starej przychodni przy ul. Dzieci Polskich w Gałkowie Dużym.

image_pdfimage_print