Rozpoczęto budowę parków

Gmina przekazała wykonawcy teren pod budowę parków miejskich w Koluszkach. Ze względu na wielkość i złożoność przedsięwzięcia, jako pierwsze zostaną rozpoczęte prace na byłej cegielni, gdzie powstanie efektowny eko park. Przez cały luty będzie trwało oczyszczanie terenu, związane głównie z karczowaniem i wywózką odpadów.

Przypomnijmy, że do końca 2019 r. na terenie naszego miasta powstaną 4 nowe parki. Największy z parków, o powierzchni 10 ha, powstanie na terenie po dawnej cegielni przy ul. Polnej. Poza alejkami, torami do wyczynowej jazdy na rowerach, boiskiem do piłki siatkowej  i badmintona, oczkami wodnymi, największą atrakcją ma być kolejowa drezyna, której tor będzie wiódł między przykuwającymi wzrok, różnymi gatunkami kwiatów ozdobnych. Co więcej, stworzona specjalnie na potrzeby parku aplikacja, po zbliżeniu telefonu komórkowego do danej rośliny, umożliwi jej weryfikację i uzyskanie niezbędnych informacji. W ramach zachowania różnorodności, w parku pozostawione zostanie także trochę dzikiej przyrody. Jednym z tego rodzaju elementów będzie pozostawiony naturalny wąwóz, przy którym pojawi się taras widokowy.

W skład EKO PARKU wejdą następujące strefy: edukacyjna – ogród deszczowy, strefa roślin miododajnych, rekreacji i wypoczynku, rekreacji aktywnej pieszo – rowerowej, strefa zagłębień terenowych z naturalną roślinnością („wąwóz”). Poza tym park zostanie wyposażony w plażę piaszczystą, nowy staw z pomostem drewnianym, strefę sportową dla rowerów, strefę edukacyjną – ogród roślin użytkowych („sad”), strefę zieleni buforowej, oraz strefę dla zwierząt domowych („park dla psów”).

Kolejne parki w Koluszkach powstaną na os. Staromiejskim za stacją benzynową przy ul. Wigury (dzięki nasadzeniu dużej ilości roślin miododajnych teren ten ma szansę zapełnić się sporą ilością motyli), przy dworcu PKP od strony ul. 3 Maja (obok kiosku), oraz na osiedlu 11 Listopada między blokami. Ponieważ na największym koluszkowskim osiedlu mieszka sporo osób z psami, park ten zostanie wyposażony w wybieg dla czworonogów. Dodajmy również, że w ramach projektu „przebudowany” zostanie Park Miejski w Koluszkach. Pojawią się tam nowe nasadzenia oraz wodotryski, czyli swego rodzaju plac wodny, przypominający wyglądem ten uruchomiony przy Manufakturze w Łodzi. Fontanny powstaną także w parku staromiejskim oraz osiedlowym.

image_pdfimage_print