Rekordowe porozumienie z powiatem

Gmina i powiat łącznie przeznaczą 17 mln zł na budowę tunelu

Gmina Koluszki oraz powiat łódzki wschodni stosowną uchwałą przypieczętowały historyczną umowę w sprawie budowy tunelu pod przejazdem kolejowym w Gałkówku.

Obydwa samorządy zobowiązały się, że w 2019 r. przekażą po 100 tys. zł na dokumentację, w 2020 r. już na budowę po 3 mln zł, w 2021 r. po 3 mln zł, a w 2022 po 2,5 mln zł. Tym samym będzie to największe pod względem wydatkowanych pieniędzy porozumienie, jakie do tej pory zawarły pomiędzy sobą nasza gmina i powiat. W sumie budowa tunelu wyniesie 31 mln zł. Pozostałą kwotę, czyli 14 mln zł wyłoży PKP.

Inwestycja rozpocznie się pod koniec 2020 r. i zakończy w 2022 r. Tak długi okres budowy związany jest z dużym skomplikowaniem zadnia. Wraz z likwidacją przejazdu, zmianie będzie musiał ulec cały system sterowania ruchem. Konieczne będzie przebudowanie  infrastruktury podziemnej, wykupienie gruntów, przesunięcie ogrodzeń. Na czas budowy pojazdy będą kierować się objazdem przez Borową, a piesi przez kładkę na dworcu kolejowym.

Dodajmy, że za realizację zadania będzie odpowiedzialna Gmina Koluszki. Inwestycja będzie realizowana w systemie „projektuj i buduj”. Oznacza to, że wykonawca który wygra przetarg, będzie zajmował się zarówno projektem i wszelkimi uzgodnieniami z PKP, jak i samą budową.

image_pdfimage_print