Pustelnik w Koluszkach. Piotr Pustelnik

W dniu 15 grudnia 2018 roku w księgarni „Skład Główny” w ramach spotkań autorskich odbyło się kolejne. Gościem był człowiek znany, z najwyższych szczytów, i to dosłownie! Piotr Pustelnik, podróżnik i himalaista, urodził się w Łodzi. Z wykształcenia jest doktorem inżynierii chemicznej. Jego krótki „romans” z judo zamienił na zdobywanie szczytów najwyższych gór świata. Mama odradzała mu tego rodzaju sport, bo był chorowity, miał nawet zwolnienie z wuefu”.

Początki uprawiana himalaistki nie były obiecujące. Jego instruktor uznał, że Piotr nie nadaje się do wspinaczki, skutkiem czego nie ukończył pierwszego kursu wspinaczki skałkowej. Pustelnik nie wiele sobie z tego robił i dziś znany jest jako jeden z najlepszych himalaistów polskich. Jest trzecim, po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim, zdobywcą wszystkich 14 ośmiotysięczników w Koronie Himalajów i Karakorum. Jego mentorem była Wanda Rutkiewicz.

W dniu 12 maja 1995 roku, korzystając z butli tlenowej, znalazł się na Dachu Świata, czyli na Mount Everest.

Podczas spotkania w księgarni „Skład Główny” w Koluszkach opowiadał o swoim życiu prywatnym i pasji zdobywania. Wśród ciekawostek znalazły się jego różne opowieści, choćby ta, o niespodziewanym „spotkaniu” z niedźwiedziem w jego namiocie podczas jednej ze wspinaczek. Zapytany o to, czego najbardziej obawia się podczas wypraw, odpowiedział: zgrania grupy. To znaczy sytuacji, gdy wszyscy się ze sobą zgadzają. -To jest niebezpieczne, bo ucisza czujność- powiedział Piotr Pustelnik.

Po spotkaniu podpisywał biograficzną książkę „ Ja, Pustelnik”. Nie każdy mógł ją posiadać, bo w pewnym momencie okazało się, ze nakład, zakupiony przez księgarnię rozszedł się „na pniu”. Spotkanie miało charakter wywiadu na żywo i poprowadziła go podróżniczka Agnieszka Paź-Kerner.

image_pdfimage_print