Przyroda w Lisowicach ma się dobrze

Wraz z budową infrastruktury turystycznej nad zalewem w Lisowicach, trwają także uzgodnienia ze służbami nadzoru przyrodniczego w kwestii bezpieczeństwa zwierząt. Ustalono, że w ramach kompensacji przyrodniczej, na pobliskich drzewach gmina umieści budki lęgowe dla ptaków. Co ciekawe otrzymają je także kaczki. Budki znajdą się m.in. na wysepkach na zalewie. W niektórych miejscach pod chodnikami tworzone są także przejścia dla żab, które ułatwią im przedostanie się do zbiornika wodnego.
Jednym z omawianych tematów jest również wzbogacanie okolicy o nowe zwierzęta. Dla przykładu myślano nad sprowadzeniem dodatkowej pary łabędzi. Zdaniem przyrodników, nie można jednak tego uczynić, bowiem kontrolę nad zbiornikiem wodnym zazdrośnie strzeże już zadomowiona tam para. Rozważane jest także wpuszczenie do zbiornika karasia, który nie tylko świetnie się prezentuje, ale również pełni pożyteczną rolę przy oczyszczaniu zalewu z nadmiernie rozrastających się roślin.
Dodatkowe nasadzenia
Nad zalewem pojawi się także 300 nowych drzew i 500 krzewów. Będą to takie rośliny jak śliwy, grusze czy klony, a więc typowe gatunki rodzime, które nie tylko dodatkowo zazielenią okolicę, ale także przydadzą się jako dodatkowe miejsce zacienienia po słonecznej kąpieli na plaży. Na sfinansowanie nasadzeń gmina pozyskała dotację w wysokości 366 tys. zł, która w 85 proc. pokryje całkowity koszt inwestycji.

image_pdfimage_print