Przypominamy o zakazie spalania liści

Do Urzędu Miejskiego w Koluszkach coraz częściej wpływają zgłoszenia związane ze spalaniem liści  pochodzących z przydomowych ogródków.

Przypominamy, że na terenie Gminy Koluszki obowiązuje całkowity zakaz spalania zgromadzonych pozostałości roślinnych (liście, gałęzie i inne bioodpady) na swoich nieruchomościach. Są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. Termiczne przekształcanie takich odpadów możliwe jest wyłącznie w spalarniach odpadów. Przypominamy, że każdy kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów, zgodnie z art. 191 o odpadach może zostać  ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł bądź podlegać karze aresztu. Odpady te można oddać bezpłatnie  na PSZOK przy ulicy Reymonta w Koluszkach.

Choć tego rodzaju łamanie prawa każdorazowo można zgłaszać na policję, starajmy się najpierw uświadomić i pouczyć swojego sąsiada. Pamiętajmy również o tym, że pozostawiona kupka liści w ogrodzie, może pomóc przetrwać zimę drobnym stworzeniom. W liściach bardzo chętnie zagrzebują się na przykład jeże.

image_pdfimage_print