Przyjedź rowerem do szkoły

3 czerwca na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Roweru. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach kolejny raz mogli wziąć udział w akcji promującej zdrowy tryb życia. Z uwagi na to, że 3 czerwca przypadał w dzień wolny od zajęć, to w poniedziałek po długim weekendzie czerwcowym, aż 150 uczniów przyjechało do szkoły rowerem. W zamian otrzymali ocenę bardzo dobrą z wychowania fizycznego.

Nie wszyscy wiedzą, że ONZ ustanowiła ten dzień dzięki Polakowikolarzowi, profesorowi i wykładowcyMontgomery College w Stanach Zjednoczonych Leszkowi Skibilskiemu. Rezolucja przyjęta przez ONZ głosi, że jazda na rowerze ma pozytywny i pożyteczny wpływ na klimat. Deklaracja dowodzi, że rower promuje kulturę pokoju, tolerancję, wspólne zrozumienie i szacunek, umożliwia dołączenie do większych społeczności, promuje zdrowy tryb życia, zapobiega chorobom, umacnia edukację.

Po co zatem świętować taki dzień? Jego celem jest po prostu promocja jazdy na rowerze i samego roweru, jako niedrogiego, bezawaryjnego, a co najważniejsze ekologicznego środka transportu. Podróżowanie rowerem jest nie tylko z korzyścią dla nas, ale również dla środowiska. Według statystyk jazda na rowerze może obniżyć emisję dwutlenku węgla o jedną dziesiątą. Rower to niewątpliwie pojazd zarówno ekologiczny, jak i rodzinny. Wspólne wyprawy to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Akcja została zorganizowana przez nauczycieli wychowania fizycznego przy współpracy Komedy Powiatowej Policji w Koluszkach i dzielnicowego sierżanta Piotra Pietrzaka.

image_pdfimage_print