Przewidywalny termin uruchomienia tunelu w Gałkówku

Firma Strabag, która buduje tunel pod torami kolejowymi w Gałkówku, zaktualizowała harmonogram prac budowalnych. Firma zakłada, że inwestycja zostanie oddana do użytku w pierwszych dniach lipca 2023 r. Sama budowa powinna zakończyć się do 14 maja 2023 r.. Pamiętajmy jednak, że powyższa ocena została dokonana jedynie na podstawie dostępnych dokumentów. Nigdy nie wiadomo, co na swojej przeszkodzie budowlańcy znajdą po wkopaniu się w ziemię. Obecnie największe ryzyko dotrzymania terminu, firma Strabag widzi w braku dostępności materiałów budowlanych oraz galopujących cenach surowców. W ostatnim czasie ceny samej tylko stali poszybowały o 100 proc. Trudny okres przeżywa również rynek pracowniczy. Ukraińcy od wielu lat dźwigają nasz rynek budowlany. Tymczasem z danych PKP wynika, że po wybuchu wojny, ok. 70 proc. zatrudnionych przy inwestycjach kolejowych pracowników z Ukrainy, wróciło bronić swojej ojczyzny.

Jeśli chodzi o przebieg prac budowlanych, wszystko przebiega zgodnie z planem. Postępów prowadzonych obecnie prac oczywiście nie widać, co spotyka się niekiedy z nieprzychylnymi komentarzami ze strony obserwujących budowę mieszkańców.

Na obecnym etapie budowa nie przybierze jednak efektownych rozmiarów, ponieważ prace prowadzone są w obszarze infrastruktury kolejowej. Ze względu na konieczność zapewnienia w miarę nieprzerwanego ruchu pociągów, przekładanie kabli i prace na torowiskach mogą być przeprowadzane jedynie cztery godziny dziennie w godzinach nocnych (od północy do godziny 4.00). O złożoności zadania niech świadczy na przykład to, że po rozpoczęciu prac, kilkuset pasażerów z pociągu relacji Gdynia-Zakopane, musiało przed północą przesiadać się na dworcu w Koluszkach do podstawionych autobusów. Tego rodzaju nocne przesiadki odbywają już prawie codziennie.

Kwestia przesuwania ogrodzeń, to zatem obecnie najmniejszy problem z jakim mierzą się codziennie budowlańcy przy budowie tunelu.

image_pdfimage_print