Prace remontowe w kościele w Galkowie Dużym

W najstarszym kościele na terenie Gminy Koluszki i w dekanacie koluszkowskim trwa remont. Wewnątrz kościoła p.w. Przenajświętszej Trójcy w Galkowie Dużym zostaną postawione nowe ławki dla wiernych, zakrystia będzie wyposażona w nowe meble, które zastąpią stare, zawilgocone. Główna część robót związana jest z instalacją ogrzewania podłogowego. – Po zainstalowaniu systemu grzewczego, założona zostanie nowa, posiadająca nieco chropowatą powierzchnię posadzka, dostosowana faktura i kolorem do wystroju wnętrza naszego kościoła- wyjaśnia proboszcz parafii w Galkowie Dużymi, ks. Sławomir Ochocki. W tym okresie ma miejsce już zakładanie gazowej instalacji grzewczej, a w sierpniu położona zostanie nowa posadzka. Ksiądz Sławomir zapewnia, że w październiku wierni będą mogli już w pełni korzystać z wnętrza kościoła. – Na czas robót msze i nabożeństwa odbywają się tuż obok kościoła w namiocie-kaplicy- powiedział proboszcza ks. Sławomir Ochocki. Remont jest przeprowadzany w całości ze środków własnych, parafia nie ubiegała się o unijne dotacje. Czy budowlańcy nie napotkali na żadne utrudnienia? – Najgorsze mamy już za sobą. Nie wiedzieliśmy, co nas spotka po zdjęciu starej posadzki w okolicy chóru. Na szczęście filary chóru były dobrze zabezpieczone i nic nam na głowę nie spadło – mówi ks. Ochocki

Parafia pod wezwaniem Przenajświętszej trójcy w Gałkowie Dużym była erygowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Wężyka w dniu 11 XI 1636r. Zanim powstała na tym terenie parafia, drewniany kościół istniał od 1616 r. Rozebrany w 1633 r. został zastąpiony innym, także z drewna, przetrwał do 1873 r. Początkowo był kościołem filialnym parafii Brzeziny, a potem parafialnym. Świątynia w jej obecnym kształcie i wyglądzie została zbudowana w latach 1873-1879. Poświęcenia dokonał dziekan brzeziński ks. Józef Kisielewski w 1881 r. Jest to kościół murowany o uproszczonych formach neogotyckich. Posiada kilka zabytków z XVII i XVIII w. oraz neobarokowy ołtarz z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Przy kościele znajduje się lapidarium, gdzie eksponowane są pozostałości nagrobków z pierwszego cmentarza.

Obecnie parafia liczy około 3,5 tysiąca wiernych. Liczba pochówków znacznie przekracza liczbę ochrzczonych, jednak aż 1/3 pogrzebów, to zmarli spoza parafii Gałków Duży, którzy pragnęli spocząć na ziemi swoich przodków.

image_pdfimage_print