Pomoc dla Ukraińców na terenie gminy

W poniedziałek odbyło się posiedzenie powiatowego sztabu kryzysowego z udziałem wójtów i burmistrzów. Na spotkaniu ustalano koordynację działań. W Gminie Koluszki koordynatorem ds. Ukrainy została sekretarz gminy Beata Kusiak-Stanisławska.

Odpowiedzią naszych mieszkańców na zatrważające wydarzenia w Ukrainie, są liczne zbiórki towarowe i pieniężne, ale również indywidualne akcje, łącznie z wyjazdami z pomocą pod samą granicę. Zbiórkę darów rzeczowych na terenie naszej gminy koordynuje Fundacja NIEZAPOMNIANE i Stowarzyszenie Historia Koluszek (tel. kontaktowy: 884 910 071). Produkty zbierane są w biurze fundacji przy ul. Kolejowej 1, sobota-środa (17.00-20.00) oraz w godzinach pracy w Księgarni Skład Główny przy ul. Brzezińskiej 21. Akcję wspiera również szereg innych instytucji z naszego terenu. Szczegóły w oddzielnym artykule. Zebrane produkty trafią do Urzędu Miasta Łodzi i dalej do Lwowa. Część zostanie przekazana na potrzeby uchodźców przebywających na terenie naszej gminy. Jeśli chodzi o zbiórkę produktów, pomagajmy z głową, słuchajmy komunikatów. Pojawiają się już bowiem informacje o przeładowanych odzieżą magazynach, czy stertach ubrań na granicy. Nie przekazujmy również rzeczy używanych czy tego co zalega w szafach. Na granicy o wiele cenniejsze od ubrań są na przykład powerbanki, dzięki którym uchodźca będzie mógł naładować telefon i skontaktować się ze swoją rodziną. Obecnie organizacje humanitarne apelują o wpłaty pieniężne. Ze środków tych będą kupowane produkty, które faktycznie są niezbędne.

Jeśli chodzi o nasz samorząd, gmina nie będzie tworzyć miejsc masowego pobytu, ale skupiać się będzie na działaniach punktowych, czyli będzie koordynować pomoc dla uchodźców przebywających już na naszym terenie, lub tym którzy w najbliższym czasie się u nas pojawią. W Gminie Koluszki pracuje bowiem wielu Ukraińców, w przeróżnych zawodach, jako sprzedawcy, piekarze, kierowcy, pracownicy budowalni. Są z nami już od wielu lat, często mówią płynnie w języku polskim. Część z nich, z oczywistych względów mężczyźni, z dnia nadzień rzuciło pracę i wyjechało walczyć. To częsty przypadek. Wielu z nich w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla swoich najbliższych, ściąga lub z oczywistych względów będzie ściągać do Polski swoje rodziny. I właśnie na zapewnieniu godnego pobytu tym ludziom, będzie polegało nasze zadanie jako lokalnej społeczności.

W tym celu na terenie gminy tworzone są już magazyny wewnętrzne, w których składowana będzie pomoc na przyjęcie tych Ukraińców, którzy do nas trafią. W tej chwili kilku uchodźców znajduje się w prywatnych mieszkaniach w Koluszkach, z kolei na terenie Rochny w Hotelu MAWI przebywa już pierwsza grupa kilkudziesięciu ukraińskich dzieci wraz z ich opiekunami. Wkrótce mają oni zostać przeniesieni do ośrodków wskazanych przez służby wojewódzkie. Do dwóch naszych szkół podstawowych trafiła także dwójka uczniów z Ukrainy.

Zakwaterowanie Ukraińców – gdzie zgłaszać

Do Urzędu Miejskiego w Koluszkach spływają już pierwsze deklaracje mieszkańców naszego miasta, którzy dysponują wolnymi pomieszczeniami, a nawet całymi domami. W odpowiedzi na wytyczne wojewody, dwa lokale komunalne przygotowała także Gmina Koluszki.

UWAGA: ogólnopolskie instytucje a tym samym gmina, nie rozmieszczają obecnie uchodźców po prywatnych domach. Obecnie obywatele Ukrainy lokowani są w ośrodkach wydzielanych przez organy państwowe. Jednak w przyszłości, wraz z większą falą uchodźców, może się to zmienić Dlatego też gminy zostały poproszone o tworzenie bazy danych osób, które w przyszłości będą mogły przyjmować Ukraińców w swoich domach.

Jeżeli zatem dysponujemy wolnymi miejscami do ugoszczenia obywateli Ukrainy, możemy zgłaszać taką informację telefonicznie do Biura Inżyniera Gminy (44 725 67 68) lub bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Koluszkach. Następnie zgłoszenia te zostaną przekazane do instytucji wojewódzkich, które w przyszłości będą mogły je wykorzystać do dyslokacji uchodźców. Pamiętajmy zatem, że gmina sama z siebie nie zajmuje się kwaterowaniem uchodźców.

Zgłoszenia o wolnych lokalach dla Ukraińców w imieniu Archidiecezji Łódzkiej i łódzkiego CARITAS gromadzi także Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Koluszkach. W tej sprawie należy kontaktować się bezpośrednio z proboszczem Sławomirem Jałmużnym

Przy chęci udzielenia pomocy mieszkańcom Ukrainy, pamiętajmy jednak o tym, że ludzie ci być może będą musieli pozostać w Polsce dość długo. Nie kierujmy się zatem emocjami. Jeżeli nie mamy możliwości zaopiekowania się nimi na dłużej, lepiej skierujmy ich do placówek ogólnokrajowych, gdzie uzyskają fachową pomoc. UWAGA: dlaczego jest to tak ważne? Przy obecnych przepisach, w momencie gdy na własną rękę przyjmiemy pod swój dach obywateli Ukrainy, utrzymanie ich spoczywa wyłącznie na naszych barkach. Gmina nie może przekazywać na ich wsparcie żadnych publicznych środków. Gmina może przekazywać jedynie środki z prywatnych zbiórek.

Zgodnie z wojewódzkimi wytycznymi, nasz samorząd apeluje również o przekazywanie informacji o pobycie osób z Ukrainy na terenie gminy Koluszki do Urzędu Miejskiego w Koluszkach. Chodzi bowiem o stworzenie gminnej bazy, ułatwiającej koordynację działań humanitarnych. Dzięki bazie będziemy wiedzieć, komu i jakiej konkretnej pomocy udzielić danemu człowiekowi. Jedna rodzina będzie bowiem potrzebować pampersów, a inna ubranek w konkretnym rozmiarze dla dzieci. Miejsce pobytu uchodźców na terenie naszej gminy zgłaszajmy do Biura Inżyniera Gminy (44 725 67 68) lub bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Koluszkach.

UWAGA: Osoby, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską po 24 lutego, mają z mocy prawa zalegalizowany pobyt na terenie naszego kraju. Osoby te nie muszą zatem już udawać się do miejsc rejestracji. Jeżeli jednak nie dysponują miejscem w którym mogą się zatrzymać, powinny zgłosić się do wojewódzkich placówek w celu przekierowania do danego miejsca tymczasowego zamieszkania. Uchodźcy mogą już również w pełni korzystać z opieki zdrowotnej w ramach NFZ, na równi z obywatelami Polski.

Wielorakie działania pomocowe

Nie sposób wyłapać wszystkich inicjatyw pomocowych dla Ukraińców, w które zaangażowani są nasi mieszkańcy. Wiemy, że lokalne restauracje zapraszają na darmowe posiłki naszych przyjaciół z Ukrainy. Wiemy, że straż ochotnicza z naszej gminy za pośrednictwem straży wojewódzkiej, przekazała Ukraińcom starszy sprzęt przeciwpożarowy, który został zastąpiony nowym. U nas kurzył się w strażnicach, tam ugasi jeszcze niejeden pożar. Na granicę zostali oddelegowani również nasi strażacy z jednostki zawodowej. Wcielają się tam w rolę kierowców autobusów, rozwożących obywateli Ukrainy w głąb Polski. Pod granicę z darami udali się także przedstawiciele firmy CMPLAST wraz z druhami z OSP Długie. Na miejscu druhowie ugotowali 500 litrów grochówki w kuchni polowej. Więcej informacji w oddzielnym artykule. O hojności naszych serc najlepiej świadczą datki, jakie przekazujemy w ramach wsparcia dla Ukraińców. W samej tylko parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Koluszkach, podczas jednodniowej zbiórki w środę popielcową, obecni na Mszach św. parafianie przekazali aż 16 811 zł. To kilkukrotnie więcej niż podczas zwykłej niedzielnej zbiórki „na tacę”.

Przydatne adresy i numery

– infolinia informacyjna dla obywateli z Ukrainy: 42 664 10 81. Jeżeli potrzebujesz tymczasowego zakwaterowania, nie wiesz gdzie się zgłosić lub masz jakieś inne pytania – zadzwoń.

– zgłaszanie oferty wsparcia dla uchodźców z Ukrainy: lodzkiedlaukrainy@lodz.uw.gov.pl. Jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy, przebywasz na terenie naszego województwa i potrzebujesz pomocy, zakwaterowania również ten mail służy do kontaktu ze służbami wojewody.

– teleplatforma pierwszego kontaktu NFZ, twoja pomoc medyczna w godzinach wieczornych, w weekendy i święta – zadzwoń pod bezpłatny numer 800 137 200. Teleplatforma umożliwia również kontakt w języku ukraińskim.

– chcesz dokonać wsparcia finansowego, skorzystaj ze sprawdzonych zbiórek, wykaz z linkami na stronie: pomagamukrainie.gov.pl

image_pdfimage_print