Po wakacjach KASZ-BUS zawiesza przewozy przez Gałkówek do Łodzi

Na stronie firmy KASZ-BUS trudniącej się przewozami pasażerskimi, pojawił się komunikat o zawieszeniu od dnia 1 września linii Koluszki – Justynów – Łódź. W oczekiwaniu na odpowiedź ze strony firmy o przyczynach powyższej decyzji, można domyślić się, że związana jest ona ze spadkiem opłacalności przewozów. Na niekorzyść przewoźnika przemawia zarówno wysoka cena paliwa, jak i mocna konkurencja ze strony kolei, która jak w przypadku Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, korzysta z dopłat samorządu woj. łódzkiego.

 

Dodajmy, że kilka dni temu do Urzędu Miejskiego w Koluszkach mieszkańcy korzystający na co dzień z usług firmy KASZ-BUS, złożyli pismo w obronie likwidacji linii. Pod petycją podpisało się 250 osób.

 

Jeśli chodzi o stanowisko gminy w powyższej sprawie, przedstawiciele władz miasta informują, że choć zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji przewoźnika (co ciekawe Urząd Miejski w Koluszkach o zamiarach przewoźnika dowiedział się z internetowego FB, i jak twierdzi do tej pory nie otrzymał oficjalnego pisma z argumentacją i wyliczeniami niezbędnego dofinansowania), to jednak gmina ma związane ręce w tej sprawie, ponieważ nie posiada instrumentów prawnych, by móc wesprzeć komercyjnego przewoźnika samorządowymi dopłatami. Sporządzona ekspertyza prawna wyraźnie to zaznacza. Wsparcie finansowe byłoby możliwe jedynie w sytuacji, gdyby to gmina założyła własną linię przewozową. Jest to jednak bardzo skomplikowana procedura, ponieważ by zapewnić przewozy na trasie Koluszki-Łódź, należałoby podpisać stosowne porozumienie z innymi gminami i miastem Łodzią, które leżą na trasie przewozów. Tymczasem dla przykładu Gmina Andrespol, która na swoim terenie stworzyła własną linię, nie jest zainteresowana dofinansowaniem do kolejnej linii, a tym bardziej prywatnego przewoźnika jakim jest KAS-BUS. Taka informacja została przekazana Gminie Koluszki.

 

Należy również brać pod uwagę to, że linia busowa pokrywa się dokładnie z linią kolejową, a zatem Koluszki jako miasto nie podlegają wykluczeniu komunikacyjnemu, które wymagałoby rządowego wsparcia.

 

Ponieważ jednak przewozy samochodowe są pewnego rodzaju alternatywą dla kolei, i niezaprzeczalnie podnoszą atrakcyjność i funkcjonalność naszego miasta, Gmina Koluszki

wystąpiła do okolicznych przewoźników z terenu łódzkiego, z informacją, że komercyjna linia z Koluszek do Łodzi przez Gałkówek została zwolniona, a tym samym można występować o pozwolenia w celu świadczenia usług pasażerskich na naszym terenie.

image_pdfimage_print