Otwarto przetarg na budowę nowego dworca kolejowego PKP Koluszki

Trzeba przyznać, że na szlakach kolejowych w Polsce w ciągu ostatnich dwóch dekad wiele się zmieniło. W wielu przypadkach podróż pociągiem jest bezkonkurencyjna w porównaniu z transportem samochodowym. Postanowiliśmy zajrzeć na nasze rodzime podwórko, tzn. zapytać o plany związane z dalszą przebudową dworca. Jak informowaliśmy w jednym z wydań TwK, budynek dworcowy w Koluszkach jest jednym z wielu w Polsce, przeznaczonych do generalnej przebudowy. Konkretnie zostanie on rozebrany i zbudowany od nowa. Kiedy ruszą pierwsze prace, ile będzie kosztowała inwestycja, jak będzie wyglądał nowy dworzec, czy wielkością będzie dorównywał obecnemu – o tym zadecydują najbliższe miesiące. Jeśli nic się nie zmieni, nowy budynek stacyjny będzie stał w pobliżu dawnej rampy kolejowej od strony ul. 3 Maja. O szczegóły zapytaliśmy panią Aleksandrę Grzelak z Wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

– Obecnie trwa przetarg na wybór wykonawcy prac projektowych dla dworca w Koluszkach. Rozpoczęcie prac budowlanych dla tego obiektu planowane jest na II połowę 2019 r., a ich zakończenie na 2021 r. Koszt realizacji inwestycji będzie można podać dopiero po wyłonieniu wykonawcy robót budowlanych – powiedziała nam Aleksandra Grzelak z Biura Prasowego PKP S.A. w Warszawie. Obecnie trwa analiza ofert złożonych w przetargu. Polskie Koleje Państwowe S.A. chcą postępowanie rozstrzygnąć jak najszybciej. – Obecnie jednak trudno jest wskazać konkretny termin – wyjaśnia Aleksandra Grzelak. Ponieważ wielu mieszkańców spośród starszego pokolenia z sentymentem wspomina dawny wygląd dworca w Koluszkach,  ten sprzed 1968 roku, zapytałem o możliwość odtworzenia jego wizerunku w nowym obiekcie, tym bardziej, że taki postulat wyrazili także przedstawiciele władz miasta oraz stowarzyszenie „Historia Koluszek”. – Nie zapadły jeszcze finalne decyzje dotyczące wielkości przyszłego obiektu oraz ewentualnego nawiązania architektonicznego do historycznego wizerunku dworca w Koluszkach, także na tym etapie nie dysponujemy wizualizacjami – dowiedzieliśmy się w Biurze Prasowym PKP S.A.

Inwestor planuje, że na nowym dworcu znajdzie się poczekalnia, toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wyposażona w przewijak dla dzieci. Pojawi się miejsce przeznaczone pod kasy biletowe lub automaty biletowe, a także przestrzeń usługowa.  Jak nas poinformowała Aleksandra Grzelak z Biura Prasowego Polskich Kolei Państwowych S.A., na terenie przyległym do dworca utworzony zostanie parking samochodowy oraz pojawią się stojaki na rowery. O postępach w przygotowaniu do robót i zakresie prac budowlanych będziemy na bieżąco informować.

image_pdfimage_print