Orszak Trzech Króli po raz kolejny w Koluszkach

6 stycznia przyszłego roku w prawie 800 miastach i miejscowościach naszego kraju oraz także poza granicami przejdą korowody uczestników największych jasełek, którzy poprzez swoje kolędowanie będą świętować Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli. Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców (zwłaszcza dzieci) i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w większych miastach Polski.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcowie ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

Także w ulicami naszym miasta po raz trzeci przejdzie Orszak Trzech Króli. Tym razem początek świętowania będzie miał miejsce w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP i rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą godz. 11:30 wraz z przedstawieniem jasełkowym w wykonaniu wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koluszkach. Następnie wszyscy uczestnicy wyruszą ulicami miasta do kościoła p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie po złożeniu pokłonu przez Trzech Mędrców przy szopce wszyscy udadzą się na ciepły posiłek i herbatę zapewnioną przez organizatorów, aby wspólnie kolędować przy ognisku.

image_pdfimage_print