Ogólnopolski projekt edukacyjny „Krecik poznaje Polskę”

Krecik, bajkowa postać stworzona wiele lat temu w Czechach, wyruszyła na początku września w swoją podróż po całej Polsce. Do czerwca będzie poznawał najdalsze zakątki Polski. Swą przygodę zaczął w Częstochowie. Wyruszył z Miejskiego Przedszkola nr 13, któremu na co dzień patronuje. Odwiedzi przedszkola w całej Polsce, przemierzy tysiące kilometrów, a wszystko po to, by wspólnie z dziećmi poszerzyć wiedzę na temat regionu,
z którego pochodzą, poznać jego piękno i wyjątkowość oraz jego dorobek kulturowy, rozbudzić swoje zainteresowanie innymi miejscami w Polsce, ale przede wszystkim dobrze się bawić i pozwolić dzieciom się poznać.

Autorem projektu jest Małgorzata Dobrakowska, nauczyciel z ponad 30 letnim stażem pracy. Projekt „Krecik  poznaje Polskę” odnosi się do ” Podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych”
i uwzględnia następujące jej obszary: społeczny obszar rozwoju dziecka oraz poznawczy obszar rozwoju dziecka.

Do udziału w projekcie zaproszone zostały przedszkola z całej Polski. Wszystkie dzieli wiele kilometrów, ale łączy wspólna sprawa – kształtowanie postawy patriotycznej
i zamiłowania do podróży od najmłodszych lat. Dzieci dzieciom opowiedzą o Polsce
i miejscach, z których pochodzą. Krecik jest wyjątkowym podróżnikiem.

Projekt zakończy się stworzeniem wystawy zgromadzonej podczas podróży dokumentacji fotograficznej i pamiątek charakterystycznych dla różnych regionów kraju.
Na wystawie zaprezentowana zostanie także mapa Polski, na której zaznaczona będzie trasa podróży Krecika. Powstanie również prezentacja multimedialna dokumentująca przygody małego podróżnika. Odtworzona zostanie ona na pokazie zorganizowanym
w Miejskim Przedszkolu nr 13 im. Krecika w Częstochowie, a także we wszystkich zainteresowanych przedszkolach biorących udział w projekcie.

Zainteresowanie udziałem w projekcie wyraziło blisko 3000 osób z całej Polski, formularz zgłoszeniowy wysłało blisko 1000 osób, a do udziału w projekcie wybrano 300 przedszkoli.

W woj. Łódzkim placówką którą Krecik odwiedził, było Przedszkole nr 3 w Koluszkach im. Cz. Janczarskiego przy ul Staszica.

W projekcie tym udział wzięły dzieci z grupy „Motylki”. Krecik  przez cały tydzień stał się częścią  grupy. Razem z dziećmi odwiedzał ciekawe miejsca w Koluszkach.

Brał udział w zajęciach  Step Dance, a dzieci tworzyły grupę przyjaciół dla Krecika na zajęciach plastycznych – „Krecikowy Szał”.

Przedszkolaki brały udział w wycieczce do Piekarni Olszyńscy, gdzie Krecik oglądał piekarnie, próbował gorącego chleba i rozpychał brzuch mini pączkami. Ogłoszony został konkurs gminny na wykonanie Krecika, różnymi metodami plastycznymi. Wykonano 70 prac wizerunku krecika, który pojawił się na butelkach, poduszkach i tym podobnych. Brał udział w Gminnym Konkursie o Misiu i kroił pierwszy kawałek ciasta „Kopiec kreta” dla dzieci. Uczestniczył razem z dziećmi w ogólnopolskim Projekcie: „Bajka w Podróży”. Stał się jednym z bohaterów III rozdziału bajki pisanej przez dzieci. Obecność jego bardzo zapadła dzieciom  w pamięci,  bo podczas przygotowania ilustracji do bajki znajdował się na pierwszym planie.

image_pdfimage_print