Od 10 października obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

Szykujmy się na twarde koronawirusowe lądowanie

Epidemia w Polsce znacznie przyśpieszyła. Tendencję wzrostową wyraźnie widać również w naszej gminie. W zasadzie codziennie odnotowywane są nowe przypadki. Od 7 października na nauczanie zdalne przeszedł cały Zespół Szkół nr 2 w Koluszkach przy ul. Budowlanych. W szkole u 3 uczniów wykryto bowiem koronawirusa, co spowodowało że 10 nauczycieli mających z nimi kontakt musiało udać się na przymusową kwarantannę i podjąć nauczanie zdalne. Kwarantanna potrwa do 16 października. Na naszym terenie odbyło się również kolejne wesele, podczas którego wykryto koronawirusa. Zainfekowany został również jeden z lekarzy rodzinnych.

Niewiele brakowało byśmy jako powiat zostali objęci strefą żółtą. Obecnie jest już to jednak nieaktualne ponieważ od 10 października strefa żółta zostaje zlikwidowana, a jej zasady rozciągnięte zostają na cały kraj. Co to oznacza w praktyce? W przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy, istnieje obowiązek zakrywania nosa i ust. Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne

Na terenie całego kraju w lokalach gastronomicznych należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych

W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne

W przestrzeni zamkniętej (poza strefą czerwoną) wydarzenia kulturalne mogą odbywać się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

image_pdfimage_print