Nocne prace zmorą mieszkańców Gałkówka

Budowa tunelu pod torami w Gałkówku daje się mocno we znaki mieszkańcom. Wykonawca prowadzi obecnie prace związane z tzw. palowaniem, czyli wbijaniem w podłoże metalowych rur, zabezpieczających wykop przed osuwaniem się ziemi. Niestety prace powodują uciążliwe dudnienie, które słyszane jest nawet z odległości 2 km. Co więcej, ze względu na ruch pociągów, palowanie może odbywać się jedynie w nocy, w godz. od 24.00 do 4.00. Nie trzeba tłumaczyć z jakim problemem zmagają się zatem mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Władze miasta przepraszają za powyższe niedogodności, ale ze względu na bardzo wysoki stopień skomplikowania inwestycji, nie ma innej możliwości prowadzenia prac budowlanych. Tego typu działania zostały zresztą zatwierdzone w decyzji środowiskowej. O tym, z jakim wyzwaniem zmaga się wykonawca, świadczy chociażby to, że pociągi towarowe chcące przejechać linią kolejową przez Gałkówek w godzinach nocnych (24.00-4.00), mają na to wyznaczony jedynie jeden dzień w tygodniu.

Powyższe uniedogodnienia związane z palowaniem potrwają jeszcze 3-4 miesiące. Z kolei oddanie tunelu do użytkowania wyznaczone jest na połowę maja 2023 r.

image_pdfimage_print