Narodowe Święto Niepodległości w Koluszkach

Tegoroczny program obchodów Święta Odzyskania Niepodległości był wyjątkowo bogaty. Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach rozpoczął je już pod koniec października. Wtedy, w Sali Muzealnej w Koluszkach, odbyły się bezpłatne warsztaty patriotyczne przeprowadzone przez Mateusza Jaśkiewicza. Podczas zajęć poruszonych było wiele tematów mówiących o patriotyzmie kiedyś i dziś, symbolach narodowych oraz Małej Ojczyźnie. Na koniec każdy uczestnik wykonał własnoręcznie kokardę narodową. Udział w warsztatach wzięło ponad 90 uczniów z koluszkowskich szkół podstawowych. Szerokie zainteresowanie warsztatami sprawiło, że znalazły się w stałej ofercie edukacyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Koluszkach (więcej informacji na stronie www.mok-koluszki.pl).
Edukacyjną formę przybrała także ekspozycja zaprezentowana w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach w dniach 8-13 listopada 2019.  Wystawa nosiła tytuł “Filary Wolności”. Była to niezwykła podróż po życiorysach osób, których działalność w sferze politycznej, kulturalnej i oświatowej przyczyniła się do odrodzenia niepodległej Polski. Wystawa była prezentowana dzięki uprzejmości Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
W przededniu obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Gminy Koluszki wzięli udział w uroczystej wieczornej mszy za Ojczyznę w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Po nabożeństwie, przy akompaniamencie orkiestry OSP Koluszki i udziale harcerzy, uczestnicy przemaszerowali na cmentarz, gdzie zebrali się wokół Grobu Nieznanego Żołnierza. W tym symbolicznym miejscu, w atmosferze refleksji i zadumy, odbył się Apel Poległych. Wśród osób i delegacji skradających wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, był Pan Andrzej Kleban z Nowego Dworu Mazowieckiego, potomek jednego z Żołnierzy spoczywających w Mogile.
W mroźny poranek Święta Odzyskania Niepodległości  mieszkańcy również zgromadzili się w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcie NPP w Koluszkach. Mury tej świątyni dobrze pamiętają dzień sprzed 101 laty, kiedy rozległa się wiadomość o odzyskaniu wolności. Tak i teraz, rozbrzmiały piękne słowa i modlitwy za Ojczyznę oraz poległych w jej obronie. Po zakończeniu nabożeństwa, władze Koluszek, wojsko, poczty sztandarowe oraz delegacje przybyłych organizacji przemaszerowały pod Pomnik Orła Białego. W tym symbolicznym miejscu odegrany został Hymn Państwowy, wzniesiono polską flagę na maszt, po czym  wygłoszony został Apel Poległych. Następnie delegacje wieńcowe złożyły kwiaty u stóp pomnika Orła Białego autorstwa Władysława Strzemińskiego. Po zakończeniu obchodów ich uczestnicy udali się do Sali Muzealnej, gdzie w historycznej atmosferze czekała gorąca herbata oraz kawa. Był to znakomity czas na rozmowy oraz obejrzenie ekspozycji.
Dzień 11.11.2019 zakończyliśmy wyjątkowym koncertem patriotycznym pt. Tobie Ojczyzno w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach.  Było to pierwsze tego typu widowisko, które łączyło w sobie występy muzyczne z artystycznymi obrazami filmowymi. Podczas dwugodzinnego koncertu goście przebyli muzyczną drogę przez powstania narodowe, zabory, I wojnę światową, fronty II wojny światowej aż do współczesności. Przed publicznością wystąpiło wielu wykonawców. Byli to: Zespół Śpiewaczy Gałkowianie, Zespół Złota Jesień, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach, Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gałkowie Dużym, wychowankowie Przedszkola nr 2 w Koluszkach oraz uczestnicy zajęć muzycznych w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach. Koncert poprowadzili Daria Przywara oraz Mateusz Jaśkiewicz. Na zakończenie każdy z wykonawców otrzymał słodki podarunek od Burmistrza Koluszek Pana Waldemara Chałata oraz Dyrektor MOK Elżbiety Przywara.
Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach serdecznie dziękuję uczestnikom wszystkich wydarzeń związanych z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości za obecność i wspólnie spędzony czas. Była to piękna okazja, aby dumnie powiedzieć, że jesteśmy Polakami i cieszymy się Wolnością.\

image_pdfimage_print