Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja pod Pomnikiem Orła Białego

Po 3-letniej przerwie spowodowanej antycovidowymiobostrzeniami, we wtorek odbyła się – z udziałem władz gminnych i powiatowych oraz mieszkańców Koluszek – uroczystość Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Podczas mszy świętej w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, proboszcz parafii ksiądz Grzegorz Świtalski, w nawiązaniu do tekstu ewangelii czytanej w dniu 3 Maja – Matki Bożej Królowej Polski, o stojącej pod Krzyżem Chrystusa jego Matki i Jana apostoła że obecnie cały naród ukraiński znajduje się w podobnej sytuacji cierpienia, podobnie zresztą jak Polacy, mimo że na chwilę obecną cieszyć możemy się życiem w pokoju. Nasz naród na oczach całej Europy i świata zdaje swój wielki egzamin z braterskiej pomocy jakiej udziela uchodźcom z Ukrainy.

Z kościoła orszak wyruszył w kierunku pomnika Orła Białego. Przemarszowi, jak zawsze przewodziła  Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Koluszkach. Pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty, na maszt – przy śpiewie Mazurka Dąbrowskiego – wciągnięta została Flaga Biało-Czerwona, Odczytany został Apel Poległych, zasłużonych w obronie I Rzeczypospolitej i Konstytucji Majowej.

Głos zabrali Burmistrz Koluszek Waldemar Chałat, senator Krzysztof Kwiatkowski, były prezes Najwyższej Izby Kontroli, wicewojewoda łódzki Piotr Ciepłucha, wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

Burmistrz Koluszek wspominał o Hymnie Narodowym i jego twórcy – generale  Józefie Wybickim, zmarłym w roku 1822. Z okazji 200-lecia jego śmierci Sejm RP ogłosił 2022 rokiem Twórcy Mazurka Dąbrowskiego.

Pozostali zwrócili uwagę na wyjątkowość znaczenia polskiej demokracji szlacheckiej, rozwijającej się od XVI wieku aż do upadku Rzeczypospolitej w końcu XVIII wieku, porównując ten system do demokracji amerykańskiej.

Coroczną tradycją święta 3-majowego było wzajemne fotografowanie się na tle pomnika Orła Białego –  kopii rzeźby Władysława  Strzemińskiego.

image_pdfimage_print