Nabór młodzieży do orkiestry dętej przy OSP Koluszki

– Jeśli jesteś osobą, która ma marzenie lub chęci nauczenia się gry na instrumencie dętym drewnianym lub blaszanym to zapraszamy do koluszkowskich “dęciaków” – zachęca Orkiestra Dęta OSP Koluszki.

Podobnie jak w swojej przebogatej historii, również i dziś orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu naszego miasta, uświetniając grą uroczystości kościelne, państwowe i strażackie.

Od 2008 roku, nowym kapelmistrzem orkiestry jest pierwszy trębacz Teatru Wielkiego w Łodzi, absolwent Śląskiej Akademii Muzycznej w Katowicach, pan Adam Kowalczyk.

– Wraz z kapelmistrzem mamy ambicję, aby o naszej orkiestrze było głośnio nie tylko w naszej gminie, ale również w powiecie i województwie. Zamierzamy znowu stanąć w szranki z innymi orkiestrami podczas przeglądów muzycznych i walczyć o najwyższe lokaty – zapowiadają członkowie “dęciaków” z Koluszek.

Kilka słów o historii

Orkiestra Dęta OSP w Koluszkach powstała w roku 1934, czyli 18 lat po założeniu OSP w Koluszkach. Datę rozpoczęcia działalności orkiestry strażacy przyjęli symbolicznie, ponieważ właśnie z 1934 roku pochodzi krótki zapis w strażackiej, przedwojennej kronice „Zarząd zakupił instrumenty muzyczne dla orkiestry” . Jej pierwszym kapelmistrzem został koluszkowianin Henryk Piekarski, dwudziestoletni student Konserwatorium Muzycznego w Łodzi.

Zainteresowanie grą na instrumentach muzycznych w przedwojennych Koluszkach było bardzo duże. Pierwszy skład orkiestry liczył 36 osób. To chyba w historii jeden z najliczniejszych składów. Podobną liczbę muzyków odnotowano dopiero w latach 70 XX w.

Przedwojenna orkiestra podobnie jak i obecna uświetniała swoją grą zarówno uroczystości państwowe jak i kościelne, aż do wybuchu II wojny światowej. Najważniejszym wydarzeniem w międzywojennej historii orkiestry, był jej udział w ostatnich przedwojennych dożynkach prezydenckich w Spale w 1938 roku i zaprezentowanie umiejętności artystycznych przed samym prezydentem Mościckim. Wkrótce po zakończeniu wojny orkiestra wznowiła swoją działalność. Kapelmistrzowi Henrykowi Piekarskiemu udało się ponownie zwerbować wszystkich ocalałych po zawierusze wojennej orkiestrantów i rozpocząć naukę nowych adeptów gry na instrumentach dętych. W jego warsztacie ślusarskim trwała też naprawa trąbek , waltorni i basów zniszczonych w czasie wojny. W latach 50 działała już orkiestra z prawdziwego zdarzenia. Jej występy umilały i uwznioślały każdą ważniejszą uroczystość w naszym mieście. W repertuarze orkiestry znajdowało się wiele autorskich kompozycji marszowych kapelmistrza Piekarskiego.

Druga połowa lat 70, to czas, w którym grę w orkiestrze rozpoczęli aktualnie najstarsi stażem członkowie obecnej orkiestry. Orkiestra pod batutą pana Kazimierza Szczepańskiego – m.in. pierwszego trębacza Teatru Powszechnego w Łodzi, znacząco się odmłodziła, gdyż bezpłatną naukę gry na instrumentach rozpoczęła duża grupa młodzieży. Po licznych perypetiach kadrowych z nową siłą orkiestra ruszyła na początku lat 80-tych. Coraz lepsze postępy w nauce młodzieży skłoniły kapelmistrza Szczepańskiego do zgłoszenia koluszkowskiej orkiestry do udziału w wojewódzkich przeglądach. Największym sukcesem orkiestry z Koluszek okazało się zajęcie 2 miejsca w międzywojewódzkim przeglądzie orkiestr dętych w Zduńskiej Woli. Z ważniejszych występów w tamtym czasie należy wymienić również udział orkiestry w Mszy Św. na łódzkim lotnisku Lublinek, której 12 czerwca 1987 r. przewodniczył Ojciec Św. Jan Paweł II.

image_pdfimage_print