Na terenie gminy pojawiły się czujniki jakości powietrza

Od 1 listopada mieszkańcy naszej gminy zyskali dostęp do czujników jakości powietrza. System zostanie zamontowany przez firmę Airly, z którą gmina zawarła stosowne porozumienie.

– Mamy świadomość tego, że od montażu czujników jakość powietrza się nie poprawi, ale wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, postanowiliśmy rozpocząć monitorowanie tego czym oddychamy. Jest to tym bardziej zasadne, że jako gmina podejmujemy szereg działań związanych z poprawą jakości powietrza, jak wymiana pieców węglowych na gazowe, czy termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Do montażu dodatkowo zobowiązuje nas tytuł „Najlepszej BioGminy”, który uzyskaliśmy z 2018 r. – komentuje decyzję Mateusz Karwowski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Koluszkach.    .

Ponieważ czujniki nie są tanimi urządzeniami (1500 zł za sztukę), ogółem zamontowanych zostanie 5 urządzeń do pomiarów: cztery w mieście Koluszki oraz jeden w Gałkówku. System zostanie wpięty do sieci internetowej, dzięki czemu dane z czujników mieszkańcy będą mogli odbierać na bieżąco za pośrednictwem urządzeń mobilnych i komputerów. Za przesył danych, Gmina będzie opłacać abonament w wysokości 55 zł miesięcznie.

image_pdfimage_print